Destiláty s objemem alkoholu nad 20% se nejprve objevily v obchodech. V menších koloniálech ale i v některých velkých řetězcích vytáhli zásoby, které pochází z roku 2011 a ještě nebyly spotřebovány.

Na některých pultech jsou tak k mání i fernety, vodky, tuzemáky nebo klasické dovážené pití - třeba whisky. Například podniková prodejna společnosti Fruko - Schulz v Jindřichově Hradci nabízí hned několik druhů lihovin, tak zvaného tvrdého alkoholu.

V Českých Budějovicích už se na pultech některých obchodů "zásoby" z roku 2011 objevily také. Na některých lahvích se dá podle kódu výrobce poznat, kdy opustily stáčecí linky.

A ve čtvrtečním večeru už se tvrdý alkohol objevil i v některých barech a restauracích. Část podniků se sice pro jistotu rozhodla vyčkat, až bude ve velkoobchodě možné nakoupit nový tvrdý alkohol s novým kolkem. V jiných ale vytáhli a otevřeli lahve z roku 2011, buď z vlastních zásob nebo od dodavatelů. "Nakoupili jsme je od dodavatele dneska. Máme třeba vodku," komentovali láhve v lednici hned za barem v jednom z podniků v centru Českých Budějovic.

Putování po hospodách o víkendu tak bude pro některé hosty spíše malou detektivní akcí. "Chystáme se v sobotu slavit kamarádovy narozeniny. Tak uvidíme, jestli si něco koupíme pro jistotu předem, nebo budeme pátrat, kde už mají něco ostřejšího," popsal Martin Chmel z Českých Budějovic plány na první víkendový večer. "Případně můžeme rovnou zůstat doma a dorazit poslední zásoby, teď už je šetřit nemusíme," doplnil s úsměvem Chmel.

Hygienici ale upozorňují, že optimismus zákazníků by neměl přesáhnout určité hranice. V obchodní síti může stále být až několik tisíc lahví pančovaného zdraví nebezpečného alkoholu, který se "vyráběl" na Moravě.

Proto například všechen alkohol z láhví otevřených před vyhlášením prohibice mají hostinští vylít, pokud nezískají doklad o jeho nezávadnosti.

Pokračovat také budou kontroly hygieniků, policie, celníků nebo České obchodní inspekce, jestli se dodržují pokračující omezení. Podle Františka Kotrby z jihočeské KHS budou kontrolovány i příležitostné víkendové akce.