A nebyl zdaleka jediný: řetězec hlásí až dvojnásobný nárůst prodeje oproti normálním dnům, vyšší tržby měly i obchody v centru.

S blížícím se Štědrým dnem lidé více nakupovali dárky i potraviny. „O prvních adventních nedělích prodej stoupal o 30 až 40 procent a během této soboty a neděle až o 55 procent, což je obdobný nárůst jako loni,“ uvedla mluvčí Teska Eva Karasová s tím, že několikanásobně také vzrostl počet zákazníků, kteří nakupují v noci.

Tomáš Široký vyrazil do obchodu naslepo. A vyřešil nadílku naráz. Babičce koupil arabskou kávu, bratrovi knihu o počítačích. „Taťkovi protiskluzový koberec do kufru – často jezdí pro pivo a vzadu mu to lítá. Pro mámu jsem vzal magnetický držák na nože do kuchyně,“ popsal jedenadvacetiletý muž.

V Tesku lidé nejvíc nakupovali oděvy, hračky, kosmetiku, elektroniku a knihy. Z potravin byl největší zájem o drahý alkohol, uzeniny a sýry a exotické ovoce. „Lidé si kromě tradičních potravin potřebných na sváteční vaření a pečení chtějí dopřát na sváteční stůl něco zvláštního, neobvyklého,“ vysvětlila Karasová.

Několikanásobně vyšší zisk oproti běžnému provozu měla o víkendu i prodejna Music center. Nejvíc lidí přišlo pro hudbu v sobotu. Mizely především desky známé z reklam.

„Vánoční věci jako Enya a Bocelli, ten dokonce došel. Ale lidé spíše vyzobávají titul po titulu, hlavně novinky. Je to stejné jako loni o Vánocích: i když se mi zdá, že ve městě je lidí víc, nic se nemění,“ shrnul majitel prodejny Jiří Pánek.

Jednou tolik zákazníků než jindy obsloužili v knihkupectví Omikron. Ve srovnání s minulými roky jich ale bylo podle prodavaček nesrovnatelně méně. „Lidé už shánějí jen bonbonky, vybírají speciality, o tituly jako Stmívání a tyhle stálice ani moc zájem není. Konkurují nám trhy na náměstí,“ řekla Marie Štěpánová z Omikronu.

Ke stánkům před radnicí se vydaly o víkendu davy, plno bylo také na Staročeském trhu v Panské ulici. Pro dárky zamířila na náměstí i osmatřicetiletá Diana Zajícová. „Zatím jsem koupila čtyři zlatá prasátka, doufám, že ještě něco vyberu. Vždy jsme chodili spíš dopoledne, teď odpoledne se balí, tak je toho méně. Škoda, že je dnes zavřené radniční nádvoří, ale jinak dobré,“ reagovala v neděli žena, která po trhu chodila s desetiletou dcerou Terezou.