Jakmile ráno zmizeli z ulic lidé mířící do práce, vrátily se České Budějovice do stavu před půlrokem, kdy vláda kvůli nebezpečí nákazy koronavirem vyhlásila tvrdá mimořádná opatření. Kromě obchodů s potravinami, drogistickým zbožím a několika dalšími výjimkami by měla mít zavřeno většina obchodů. Omezení se týká i služeb, třeba cvičebních center nebo kadeřnictví. A navíc je zakázán i volný pohyb osob, vyjma cest do zaměstnání, k lékaři, na nákup a několika málo dalších důležitých cest. Zavřené jsou i školy mimo mateřských. Omezen je i provoz veřejné dopravy - MHD v Českých Budějovicích už přešla a linkové autobusy objednávané krajem přejdou v jižních Čechách od 26. října na prázdninový jízdní řád.

Na dodržování mimořádných opatření vlády dohlíží i městská policie nebo Policie ČR. Podle Věry Školkové, tiskové mluvčí Městské policie České Budějovice, strážníci od vyhlášení nouzového stavu dne 5. října 2020 přijali na linku 156 celkem 23 oznámení o nerespektování krizových nebo mimořádných opatření. "Pouze v několika případech se porušování některého z krizových nebo mimořádných opatření prokázalo. Jednalo se především o porušení zákazu pohybu bez ochrany dýchacích cest, setkání více osob na veřejně přístupných místech, užívání alkoholu na veřejně přístupných místech (platné od 12. října), nebo ve dvou případech omezení provozu provozoven stravovacích služeb," uvedla Věra Školková.

Mezi obchody, které kvůli mimořádným opatřením české vlády musely zavřít, patří také obchod se sportovním oblečením na Palackého náměstí v Českých Budějovicích.
Obchody hledají cestu z úzkých, bojí se, aby nebylo zavřeno i na Vánoce

Strážníci městské policie vyřešili v době od 5. října do 21. října 8 přestupků podle zákona o krizovém řízení domluvou, udělili jednu pokutu a jedno podezření ze spáchání přestupku oznámili příslušnému správnímu orgánu.

Školy jsou zatím zavřené do 2. listopadu 2020. To je také termín, kdy by se mělo rozhodnout o případném prodloužení dalších opatření.