V úterý se na městském úřadě v Lišově konalo veřejné projednání před vydáním územního rozhodnutí. Zde měli lidé poslední možnost sdělit své námitky a připomínky k plánované trase obchvatu. Podat je sem přišli tři majitelé pozemků. Ti se zajímali zejména o vyřešení přístupu ke svým pozemkům a o jejich budoucí vykupování.

V jaké fázi je nyní příprava obchvatu, vysvětlila vedoucí lišovského stavebního odboru Milena Sukdolová. „Teď je úplně prvotní část, kdy projednáváme vydání územního rozhodnutí k uvedené stavbě. Musíme se vypořádat s námitkami, které byly podány a uplatněny. Předpokládám, že  rozhodneme tak, že námitky nejsou zcela opodstatněné nebo pouze částečně, a stavbu je možné povolit," sdělila Milena Sukdolová. Účastníci řízení pak budou mít třicetidenní lhůtu na případné odvolání. Až nabude územní rozhodnutí právní moci, nastoupí další fáze, a tou je stavební povolení.

Zdroj: ŘSD

Až poté začne Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vykupovat pozemky v trase obchvatu.  Kdy to bude, nedokázal nikdo z přítomných zástupců ŘSD odhadnout. Majitelů, jichž se výkupy budou týkat, jsou asi čtyři stovky.

Kdy se začne lišovský obchvat stavět, dnes odhadují zástupci ŘSD na roky 2018 až 2020. Přitom závazné přípravy začaly už  před sedmi lety, kdy odstartoval proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

Plánovaná trasa obchvatu Lišova.Plánovaná trasa obchvatu Lišova.Zdroj: null

Starosta Lišova Jiří Švec je optimistický. „Pokud vše půjde podle plánu, do osmi deseti lety by mohla být zrealizována stavba. Ale každé zdržení, třeba podanou námitkou, může řízení zdržet o několik měsíců nebo i půl roku. Jsem optimista a doufám že v roce 2019 by mohl být obchvat hotov," věří Jiří Švec.

Obyvatelé Lišova už po zmírnění těžké dopravy volají dlouhé roky. „Je nás tu většina, kteří obchvat chceme. Ten provoz je opravdu nepříjemný, kamiony jezdí ve dne v noci, je to hrozně hlučné a třese se doslova celá ulice. Problém je, zejména pro nás starší,  vůbec přejít silnici, ale nebezpečí je to hlavně pro malé děti," poukázal na největší problémy Karel Malík z Lišova.

V dlouholeté prodejně lahůdek nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. vyklidili nedávno pulty. Teď ji obsadil nový nájemce.
V centru Budějovic se mění obchody. Ořechy místo masa, Dobrák chystá návrat

Mezi obyvateli jsou ale i odpůrci stavby. „Jsem zásadně proti stavbě obchvatu, protože se tím zásadně naruší volná krajina," myslí si Bohumír Němec. Podle něj by se měla těžká kamionová doprava raději nějakým způsobem redukovat.