Poklepem na základní kámen začala v Českých Budějovicích v úterý 23. dubna 2024 stavba dálničního přivaděče, který napojí na budoucí D3 Ledenickou ulici. Přivaděč bude zároveň první částí obchvatu Srubce, který je zatím ve fázi stavebního řízení.

Silnice od Ledenické k dálnici má být podle jihočeského hejtmana Martina Kuby hotova v listopadu, dálnice v prosinci. Propojka k D3 se bude stavět jako přeložka silnic II/156 a II/157, tedy silnic, které míří do jihočeské metropole od Trhových Svinů a od Srubce.

Část z nových silnic, které mají v budoucnu sloužit dopravě v této části Českých Budějovic, už je v provozu. Například kruhový nadjezd nad dálnicí D3 poblíž tunelu Pohůrka. Od kruhového nadjezdu vede zatím k Ledenické ulici provizorní komunikace a tu nahradí stavba, která byla v úterý slavnostně zahájena.

Cílem nové silnice a později i obchvatu Srubce je odvedení větší části dopravy z Ledenické a z centra Srubce. Od Ledenické ulice se ale bude muset posunout historická kaplička. Přesune se na místo, kde vznikne parčík, zhruba o sto metrů jižněji oproti dnešní pozici.

close Současná provizorní propojka od Mladého na Ledenickou bude do listopadu nahrazena první částí obchvatu Srubce. info Zdroj: Deník/Edwin Otta zoom_in Současná provizorní propojka od Mladého na Ledenickou bude do listopadu nahrazena první částí obchvatu Srubce.

Martin Kuba vysvětlil, jakou výhodou bude stavba přeložky a proč se teď postaví jen první část obchvatu Srubce. „Kdyby se přeložka nepostavila, museli by řidiči na D3 jezdit ze Srubce až přes zanádražní komunikaci,“ naznačil Martin Kuba, že nová spojnice ušetří čas i benzin. Obchvat Srubce je zatím ve fázi stavebního řízení kvůli vzneseným námitkám. „Je to kvůli odporu řady obyvatel ve Srubci. Ale když si kupovali stavební parcely věděli, že tudy má vést obchvat. Jen si mysleli, že se nikdy nepostaví,“ zmínil Martin Kuba k dlouholetým sporům ve Srubci o stavbu obchvatu.

Zároveň hejtman vyzdvihl, že se propojka k dálnici vůbec začne stavět. „Pro mě je strašně důležitá rychlost, s jakou jsme stavbu zvládli připravit. Ještě si totiž pamatuju debaty na zastupitelstvu kraje, kdy jsme byli v opozici, a nebylo vůbec jasné, jestli se stavba postaví. To by totiž znamenalo, že ta křižovatka by opravdu byla v tomhle rameni zavřená,“ zdůraznil hejtman Martin Kuba a vysvětlil, že díky domluvě s obcí Srubec v roce 2022 bylo možno tuto část stavby vyprojektovat samostatně, aby se dala postavit hned. „Je to rok a půl a my tu nyní stojíme a stavbu zahajujeme. To znamená, že si Budějčáci už v momentě, kdy se v prosinci otevře dálnice, budou moci užívat i tuto nově otevřenou komunikaci,“ dodal Martin Kuba a poděkoval úředníkům z Jihočeského kraje za rychlou přípravu.

Primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová při zahájení stavby zdůraznila, jak se daří posouvat k lepšímu dopravní situaci v jihočeské metropoli a okolí a zdůraznila význam komunikací navazujících na dálnici D3. Ocenila i spolupráci Českých Budějovic a Srubce, protože instalace radarů měřících rychlost ve Srubci ukáznila řidiče, takže následně do Českých Budějovic nevjíždějí s výrazně překročenou dovolenou rychlostí. Spolupráci s jihočeskou metropolí, která se stará o administraci měření pochválila i starostka Srubce Lenka Malá.

Nová silnice od Ledenické k D3 by měla stát necelých 103 milionů korun a zhotovitelem bude společnost STRABAG, silnice a. s. Dokončení stavby se předpokládá do 11. listopadu 2024.