Ve sklepě umístili infračervenou saunovou kabinu, sprchu, vanu a WC. Když se rodina rozrostla, rozhodli se manželé domek přes realitní kancelář prodat. „A začaly problémy,“ napsal linecký list OÖN. Popsal, jak se podle prodejce o domek začal ucházet zájemce prý se zjevně dobrými kontakty na starostu obce. Nechtěl ale zaplatit tak vysokou cenu, jakou majitelé požadovali, a tak úřadu „napráskal“ onu saunu v domě.

„Druhého prosince navštívili rodinu neohlášeně znalec s pracovnicí úřadu,“ píše deník. „Podle úřednice byla sauna zřízena protiprávně a majitelé prý mají počítat s demoličním příkazem na ni.“ O dva dny později dostala rodina dopis od realitního makléře s odstoupením od smlouvy s tím, že dům už nemůže prodávat. „Z telefonátu se starostou jsme se dozvěděli, že wellnessové zařízení ve vašem domě neodpovídá stavebnímu řádu,“ napsal jim makléř.
„My si naopak myslíme, že k vestavbě sanitárních zařízení podle stejného stavebního řádu není třeba povolení ani oznámení,“ mínil prodávající.

„Obec to ale vidí jinak. Sklep pod garáží byl povolen jako sklad. Nepovolená vestavba wellnessu udělala ze sklepa obytný prostor, což je v rozporu s vydaným povolením. Kromě toho prý nebyly při instalaci sanitárních zařízení dodrženy předepsané odstupy od sousedních pozemků,“ uvádějí OÖN. Starosta Johann Schimböck setrvává na tom, že všechno musí být podle práva, „jinak by se všude mohlo stavět všechno nadivoko“.

V mezidobí rodina domek přece prodala, ovšem o 17 000 eur levněji než plánovala. „To je částka, kterou by stálo odstranění wellnessu,“ pokračuje deník. Tato suma byla novým majitelem deponována u notáře. Pokud prodávající vyhrají svůj spor s obcí, připadne jim, pokud prohrají, dostane ji kupující zpět,“ píší OÖN.

Obecní rada jako druhá instance demoliční příkaz potvrdila, opozice ale hlasovala proti s tím, že sauna mohla být bez problémů povolena dodatečně.
Prodávající se cítí být obětí intriky a podali stížnost ombudsmanovi.

Soudkyně podváděla?

Nejvyšší soudní dvůr v Rakousku potvrdil suspendování vysoce postavené soudkyně z Vorarlbergu. Ta je vyšetřována pro podezření, že navedla soudního pomocníka, aby zfalšoval závěť ve prospěch jejích příbuzných. Soudkyně je obviněna z návodu k těžkému podvodu a ze zneužití úřední pravomoci, napsal linecký deník OÖN. Trestní stíhání je z důvodu nepodjatosti vedeno v hornorakouském Steyru.

Paralelně vedené disciplinární řízení se soudkyní konstatovalo, že podezření bylo příhodně odůvodněno zatěžující výpovědí dotyčného soudního pomocníka, konstatoval Nejvyšší soudní dvůr. Podezření jsou prý sice poněkud „neostrá“, ale co se týče zhotovení falešné závěti, jsou jednoznačná.
Rozhodný je při tom motiv – tvrzené padělání závěti ve prospěch tety a matky dotyčné soudkyně.

Po právní moci rozhodnutí bude soudkyni zkrácen o třetinu plat. „Pokud by její trestní stíhání bylo zastaveno nebo skončilo zprošťujícím rozsudkem, budou jí pokrácené částky doplaceny,“ píše linecký list. Dodává, že podezřelé falšování odkazů v justičních kruzích Vorarlberska bylo odhaleno loni v listopadu. „Podle státního zastupitelství byly při vyšetřování zajištěny milionové finanční částky a zablokována řada nemovitostí,“ připomínají OÖN.
Podle nich mělo z padělání profitovat víc soudních pomocníků. „Vrcholem aféry bylo obvinění soudkyně z Feldkirchu letos v únoru (Deník informoval – pozn. red.). Interně pak bylo přezkoumáno kolem 20 000 závětí.“