Příběh Daidala a Ikara, známou řeckou báji, nebo seznámení s letci, kteří dobývali vzduch v balónech, letadlech i vzducholodích a navíc šanci prohlédnout si zblízka tropické motýly. To nabízela výstava Leťme vysoko v jednom z pavilonů českobudějovického výstaviště. Poslední šance k návštěvě je v neděli 3. prosince.

Výstava navazuje na akce, která tým tvůrců připravil v minulosti v Písku, nebo Plzni. Podle Karey Rawitscher, ředitelky pořádajícího spolku Hrat2Objevovat, je výstava rozdělená do několika částí. Úvodní má až mytologický ráz, kdy mluvící mraky hovoří nejen o Ikarovi, ale také o Františku Běhounkovi, který byl členem italské expedice k severnímu pólu ve vzducholodi.

Rozsvícení vánočního stromu na českobudějovickém náměstí.
Na budějovickém náměstí se rozzářil vánoční strom. Poté, co z něj oklepali sníh

Druhá část hovoří o inspiraci, kterou pro lidské létání představuje příroda. Její součástí jsou i vycpaní ptáci zapůjčení muzeem Ohrada a na příkladu rotujících semen javorů je předvedeno, jaký princip z přírody lidé uplatnili u vrtulníků.

Samozřejmě je výstava interaktivní, takže děti si mohou vyrobit figurky a hrát s nimi stínové divadlo, pozorovat zblízka, jak se nafukuje balon a stoupá vzhůru díky horkému vzduchu nebo si mohou navrhnout vlastní letadlo. Atrakcí je i místnost s tropickými motýly.

Na výstavě se podílí například i Aeroklub České Budějovice, který zapůjčil některé exponáty, zmíněné muzeum Ohrada a také mladí lektoři. Patří mezi ně Alice Nováková. „Je to už moje třetí výstava,“ říká o spolupráci s pořádajícím spolkem a doplňuje, že například akce v roce 2018 se týkala města Budějovic.

Na výstavišti lze v neděli navštívit i předvánoční trhy nebo třeba výstavu Hravé peklo.