Částku 3,4 milionu korun plánuje letos krajské město rozdělit mezi majitele památek. Stačí jim k tomu jediné, podat si na magistrát nejpozději do úterý 24. srpna žádost do Programu regenerace městské památkové rezervace.

„Tyto příspěvky státní podpory jsou poskytovány za účelem záchrany, zachování a zhodnocení památek,“ vysvětluje náměstek primátora Rudolf Vodička.

Jedním z projektů, který se do tohoto programu na příští rok přihlásil, je pokračování restaurátorských prací v ambitu bývalého dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Letos do nich město investovalo přes 2,2 milionu korun z městského rozpočtu.
Jedná se o dlouholetý projekt, který se týká restaurování celého kostela. Před třemi lety se restaurátoři pustili do oprav křížové chodby a jejich cílem je zpřístupnit ji veřejnosti.

Mimořádný objev

Museli se však potýkat s celou řadou nástrah, například s nevhodně přistavěnými příčkami. „Narazili jsme však na takové objevy, které nám pomohly zásadním způsobem rozšířit poznání historie bývalého dominikánského kláštera i dějin někdejšího královského města Českých Budějovic,“ popisuje ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. „Třeba odkrytý portál pochází z poslední třetiny 13. století, tedy z doby úplných počátků města i kláštera a související okna s kružbami jsou z poslední třetiny 14. století,“ doplňuje.

Mimořádně hodnotný objev, který zde odborníci objevili, souvisí s osobou císaře Karla IV. Jedná se o mariánský obraz, na kterém jsou pod ochranou Panny Marie znázorněny reálné historické osobnosti. Jsou mezi nimi právě i Karel IV. se svým synem Václavem IV. „V tomto je budějovický obraz jedinečný,“ dodává Petr Pavelec. Obraz zřejmě vznikl v období mezi 5. a 7. květnem 1378, kdy císař v Českých Budějovicích pobýval a vedl zde složitá politická jednání.

Po dokončení restaurování křížové chodby, které si naplánovali na začátek března příštího roku, se památkáři pustí do obnovy rajského dvora klášera. Jejich cílem je rovněž jeho zpřístupnění veřejnosti.

Konat se zde budou také nejrůznější kulturní akce. „Naším úkolem tady bude koordinace restaurátorských prací,“ podotýká ředitel památkářů Petr Pavelec. Další prioritou, kterou si jihočeští památkáři stanovili, je vytvoření hradního muzea v prostorách českokrumlovského zámku. „Děláme to už rok a půl a otevírat se bude v lednu. Toto muzeum bude přístupné celoročně,“ zmiňuje Pavelec. Celkové náklady dosáhly 40 milionů korun.

Postupnou rekonstrukcí prochází v současné době i zámek Kratochvíle. Nyní už se však práce na projektu pod názvem Renesance renesance chýlí ke konci. „Dokončujeme zde ještě opravu vily. Celkové náklady se tu pohybovaly kolem 30 milionů,“ uzavírá Petr Pavelec.