Během dvou měsíců byla položena nová podlaha, zrekonstruováno topení, vybudováno nové ozvučení síně a obnovena byla také unikátní malba s výjevem Šalamounova soudu od Jana Adama Schöpfa.

„V jižních Čechách je to největší nástropní barokní malba, zabírá plochu zhruba 135 metrů čtverečních a je na ní zobrazeno celkem osmdesát šest figur,“ poznamenal k unikátu obřadní síně primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.

Barokní malba

Rekonstrukce nástropní malby, která měla místy, zejména v rozích, až dva centimetry široké pukliny, zabrala jednu z největších položek rozpočtu, a to více než půl milionu korun.

Další zhruba stejně nákladnou částku si vyžádala nová podlaha, která ovšem musela být zhotovena tak, aby budila dojem, že se po ní již dvě stě let chodilo.

Při obnově stěn restaurátoři objevili části barokních maleb i na stěnách, po dohodě s památkáři ale radní města nechali nástěnné malby zakryté. „Obnova těchto maleb by si vyžádala investici vysoko nad milion korun a zavření síně na několik měsíců,“ vysvětlil Thoma.

Poslední velká rekonstrukce se v obřadní síni dělala před 43 lety. Po nich následovala v osmdesátých letech jen základní údržba. Rekonstrukce v takto velkém rozsahu jako letos se uskutečnila naposledy v roce 1906.

Po dobu rekonstrukce se všechny obřady – svatby, předávání maturitních vysvědčení, pouze s výjimkou vítání občánků, jež bylo přerušeno, přesunuly od Radniční výstavní síně. Nyní se opět vrací na své původní místo.