Veřejnosti přiblíží život v období vrcholného středověku.

Stavba za 47 milionů Kč by měla být hotová v roce 2024. Už v této chvíli jsou zde vidět kamenné základy budoucího zemanského dvorce. To byl i důvod, proč se na stavbu přijel podívat náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch.

„Jsem rád, že Zastupitelstvo Jihočeského kraje odsouhlasilo tuto investici nejen do zemanského dvorce, ale i celého archeoskanzenu. Stavbu jsme soutěžili celkem třikrát. Nakonec jsme realizaci vysoutěžili za zhruba 47 milionů Kč včetně DPH,“ řekl náměstek Hroch a doplnil, že vítěznou firmou se stala společnost S-B s.r.o. Sedlčany. „Firma má bohaté zkušenosti a dělá velice kvalitní práci – postavila například archeoskanzen ve Vysokém Chlumci a její zaměstnanci pracují přesně tak, jak se pracovalo kdysi. Je to tedy všechno ruční práce,“ uzavřel Hroch. Po dokončení by do Trocnova mohlo jezdit 60 až 70 tisíc návštěvníků ročně.

V Trocnově to o víkendu žilo.
V Trocnově měla místo móda i keramika

„V této chvíli je v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova postavena podstatná část obvodových zdí takzvaného zemanského dvorce. Ze země rostou budoucí sýpky, stodoly, stáje a další stavby, které ke dvorci patřily,“ pochvaloval si ředitel Jihočeského muzea v Českých Budějovicích František Štangl. Původně se na kamenné prvky stavby počítalo s použitím kamene z rejtského lomu. „Ten kámen byl ale modrý a nevyhovoval představám architekta. Materiál odpovídající barvy jsme nakonec dovezli z lomu v Kaplici,“ uzavírá Štangl.

Na zemanský dvorec bude ještě navazovat dvorec selský. Počítá se i s návštěvnickým centrem, které bude vstupní branou do celého areálu. „Návštěvnické centrum by mělo být v místě bývalé vyhořelé stodoly v areálu dnešního muzea. Doufám, že se nám ho v příštím roce podaří vyprojektovat a následně zrealizovat,“ řekl vedoucí odboru kultury a památkové péče Patrik Červák a doplnil, že projekt chce podat i do nového IROP, který by měl být zpřístupněn od příštího roku, kde je poměr financování způsobilých výdajů 85/10/5 (EU/JčK/ČR).

Jihočeské muzeum představilo virtuální podobmu archeoskanzenu v Trocnově.Foto: Jihočeské muzeum
Pro husitského vojevůdce Jana Žižku začínají v Trocnově stavět repliku dvorce

Archeoskanzen Trocnov je vyústěním dlouhodobé snahy o větší propagaci husitství a obnovy tradic, které se k areálu Jana Žižky v Trocnově vážou. Je zároveň součástí dlouhodobé schválené koncepce rozvoje Jihočeského muzea v ČB. Smyslem provozování areálu je rozšíření veřejné služby v oblasti kultury poskytované Jihočeským muzeem a vytvoření portfolia naučných, historických turistických cílů, které budou dlouhodobě zvyšovat návštěvnost organizace, potažmo Jihočeského kraje a přispějí v rámci své programové nabídky k rozšiřování paměti národa, což je jeden z hlavních cílů, ke kterému byla organizace zřízena.

Zdroj: Jihočeský kraj