Tak to je teď denní chleba skupiny odborníků kolem Stanislava Chvapila z České společnosti ornitologické. Už třetím dnem totiž tato pětice mužů objíždí kraj, aby zkoukli letošní přírůstky.

V neděli se krátce po osmé hodině ranní zastavili i v Hluboké nad Vltavou. Tady na ně v hnízdě u místního zahradnictví čekala dvě mláďata čápů bílých, která ani ne na pár minut už zdobily kroužky z čísly 816 a 817. Jindy to ale tak snadno nejde. "Včera jsme byli kroužkovat ve Lnářích. Tam čapí mláďata bojovala, takže kolegovi, který je kroužkoval, tekla i krev," vyprávěla dvojice pánů mezitím, co jejich kolega zdolával v cestě za čápy jednotlivé příčky žebříku.

Stanislav Chvapil, vedoucí Skupiny pro výzkum brodivých ptáků, uvedl, že co se letošních přírůstků týče, prozatím to vypadá, že sezona bude o něco slabší než ta loňská.

"Jindřichohradecko bylo velmi slabé, ale ještě je brzo na nějaké konečné hodnocení," řekl s tím, že ani čtyři mláďata v hnízdě nejsou nic výjimečného. "Čtyři mláďata byla prozatím v Jindřichově Hradci, Olešnici, Branné a v Třeboni - Dvorce," dodal.

Jen zhruba padesát procent mláďat přitom přežije první rok svého života. "Některá mláďata nepřežijí při vylétnutí z hnízda nebo při své první tahové cestě do Afriky. Spousta se jich také zabije o dráty elektrického vedení," vysvětloval Stanislav Chvapil.

V neděli čekalo skupinu odborníků kolem Stanislava Chvapila dvanáct hnízd, v pondělí osm. Štaci po kraji zakončí ve středu ráno v Lišově, pak zamíří na Pelhřimovsko.