„Pro lidi prchající z války existuje speciální vízum pro jejich pobyt, které je opravňuje k pobytu a umožňuje jim vydat zdravotní pojištění. Pokud absolvují kolečko v KACPU, jsou schopni u nás legálně být,“ vysvětlila vedoucí krajského oddělení krizového řízení Marta Spálenková s tím, že právě v tomto zařízení vyřídí veškeré nutné formality.

Ve čtvrtek se podařilo odbavit přibližně tři stovky uprchlíků, v pátek kolem čtyř stovek, v sobotu pak 465. Do nedělního odpoledne prošlo centrem zhruba 250 lidí.

Na místě je zaregistruje cizinecká policie, zařídí si dlouhodobé speciální vízum, zaregistrují se ke zdravotní pojišťovně, dostanou nabídku ubytování i případnou psychologickou pomoc. Pomáhají také dobrovolníci.

„Hodně se to celé zrychlilo, odbavujeme plynule. Většinou se nám podaří vyřídit všechny potřebné formality do tři čtvrtě hodiny, fronty se netvoří,“ uzavřela Marta Spálenková.

Centrum pro Ukrajince zasažené válkou zřídil Jihočeský kraj v úzké spolupráci s jihočeskými hasiči, policisty, zdravotnickou záchrannou službou, odborem azylové migrační politiky ministerstva vnitra, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a dalšími organizacemi.

V asistenčním centru je kromě administrace také oddělený prostor pro odpočinek a možnost občerstvení.

„Hasiči pro děti vytvořili hrací koutek a do dalšího odděleného prostoru připravili asi padesát lůžek se spacáky a dekami pro možnost nouzového přespání,“ vysvětlila již dříve mluvčí hasičů Vendula Matějů. Koordinují také psychologickou či duchovní pomoc.