"Nečekali jsme, že se do školy vrátime tak brzy. I když to bude celý den s rouškami náročné, jsme rádi. Přecejen to na dálku není úplně ono. Je pravda, že online výuka byla pro všechny lekce počítačové gramotnosti. Teď jsme rádi, že už jsme zase zpátky. Původně jsme si mysleli, že budeme doma až do Vánoc," řekla ve středu ráno ředitelka doudlebské základní školy Věra Pánková.

Většina dětí se do školy prý už těšila, i když jim zrovna nechybělo dřívější ranní vstávání, na spolužáky se těšily už všechny.

V Boršově se učí jen ve čtyřech třídách

Do školy v Boršově nad Vltavou se vrátily zatím čtyři třídy. Ostatní ročníky se ještě učí distančně on-line pomocí aplikací zoom, skype nebo whatsapp.

Během svého uzavření prošla škola změnou. Byla upravena jídelna - na její stěnu přibyl nasprejovaný obraz pizzerie La Scuola Borsola, který jídelnu zútulnil a zpříjemnil. A nezahálelo se rozhodně ani doma. Během jarního uzavření škol napsali žáci, rodiče a pedagogové knihu Sedmý skřítek, kterou škola v těchto dnech odeslala vydavateli. Kniha vyjde na konci listopadu a po ukončení nouzového stavu škola připravuje slavnostní křest.

Samozřejmostí jsou i pravidelné on-line porady učitelského sboru včetně vychovatelek a asistentek, kde pedagogové sdílejí zkušenosti z distanční výuky a pod vedením ředitelky školy koordinují svou práci. (Mgr. Eva Hnudová, ZŠ Boršov nad Vltavou)

Před školou ve Strýčicých se rozdělili podle nápisů na lavičkách  

"Jestli mě poznáte," zaznělo také při nástupu dětí po pauze do Jubilejní základní školy svatováclavské ve Strýčicích. Žáky přivezli rodiče i autobusy.

Strýčice - Do lavic se ve středu 18. listopadu 2020 vrátili také nejmenší žáci základky ve Strýčicích na Českobudějovicku. Před školou je na lavičkách vítaly velké cedule 1. třída a 2. třída. Jedna po levé a druhá po pravé straně vchodu. Děti se totiž mají ve školních prostorách pohybovat v oddělených skupinách a setkávat se mezi třídami nemají žáci ani o přestávkách nebo při obědě. Mezi prvními pokyny učitelek také bylo, aby navrátilci nezapomněli na dezinfekci rukou hned za dveřmi.

Mezi dětmi vládla dobrá nálada. "Těším se," konstatoval například druhák Tomáš. Na dotaz, jestli třeba i na něco zvlášť, konstatoval jednoduše všezahrnující: "Na školu." Jiný žáček si za brankou zvedl roušku až nad oči a zdálky volal ke vstupnímu schodišti: "Paní učitelko, schválně, jestli mě poznáte?" A následně, když se dočkal záporné odpovědi, aby kvíz ulehčil, sundal čepici, zavrtěl kšticí a dodal: "A teď?"

Některé děti si všimly i posledního kusu lešení a ocenily nově natřenou fasádu.

Na chodu základky se podílí Svazek obcí Dehtář, který sdružuje sídla v okolí v čele se Sedlcem, odkud je například vypravován také autokar, který jako školní autobus vozí do Strýčic část školáků. Svazek zahrnuje také Záboří, Radošovice, Břehov, Hlavatce, Chvalovice,
Němčice, Babice a Strýčice.