Máte vlastní snímky z prvního školního dne? Zašlete nám je na e-mail leona.frohlichova@denik.cz a my je rádi uveřejníme.

S deštníky nad hlavou přišly děti první školní den před Základní školu Borek. Tam už na ně čekal ředitel Radek Cvach, který je směroval na uvítací slavnost do tělocvičny.

„Kvůli dešti jsme už i vloni vítali děti a především prvňáčky v tělocvičně,“ sdělil v úterý. Rodiče si při vstupu do budovy navlékaly roušky. „Škola musí fungovat ve všem, nicméně pokud třeba mícháme děti v družině, tak ve chvíli, kdy se objeví nakažený žák, jdou všichni do karantény. Je to nepříjemné a budeme doufat, že se to nestane,“ zamýšlel se.

Prvňáka Daniela Hocha vedl do první třídy tatínek. „Připravený je ze školky, takže se nástupu do první nebojíme,“ podotkl. Opodál s deštníkem stál tatínek Tomáš Sýkora. „Syn Marek jde do druhé třídy a těší se moc. Občas jsme psali a počítali,“ usmíval se. „Byli jsme na prázdninách v Řecku a na chatě,“ rozpovídal se syn Marek.

Maminka Petra Zemanová vedla do tělocvičny dceru Veroniku a syna Jana. "Byli jsme na prázdninách u moře v Chorvatsku," prozradil druhák. "Syn četl a psal si deníček. Dcera si jen malovala, ta jde do první třídy," svěřila žena. Z koronaviru velké obavy nemá.

Ve Srubci vítala prvňáčky nová škola

Poslední Srubečák chodil do místní školy v roce 1980. Byla na obecním úřadě a v knihovně. Po 40ti letech má nyní Srubec zase svoji vlastní školu. Žáky i rodiče tu přívítala 1. září paní starostka Lenka Malá, ředitelka školy Petra Gregorová a celý učitelský sbor. "Za těch 40 let se obyvatelé Srubce tak rozrostli, že je nás to oproti původním 700 dneska 2700. Proto už potřebujeme pro srubecké děti školu vlastní," řekla při slavnostním přestříhávání pásky paní starostka Lenka Malá.

První školní den ZŠ Máj I, ZŠ Máj II  

Do první třídy na ZŠ Máj II vedou rodiče prvňáčka Ríšu Haupta. „Mám s sebou kufřík, tašku a deštník,“ ukazuje chlapec. „Kufřík je zatím prázdný. Psali, že pomůcky na výtvarku by měl dostat,“ vysvětluje jeho maminka. Roušky má rodina s sebou. „Čekáme na pokyny,“ dodává s tím, že nervózní nejsou. Ríša má starší sestru, která právě jde do třetí třídy, a tak se do školy těší. „Hlavně na kroužky,“ usmívá se maminka.

Tatínek doprovází do první třídy na ZŠ Máj II Jiříka Hence. Do školy se prý těší už asi čtyři dny. „Těším se na kamarády,“ upřesňuje prvňák. S sebou má aktovku, penál, pití. „Roušky když tak máme,“ dodává tatínek.

Malý František se do první třídy moc netěší. „Strach nemá, ale nemá rád změny,“ vysvětluje jeho maminka, paní Borovková. Bude chodit do béčka na ZŠ Máj I. Jak to bude s rouškami? „Děti je mít nemusí, po rodičích se vyžaduje,“ objasňuje maminka.