Když se voják vracel za jednoho zimního večera na svém koni do vojenského tábora, u brány ho oslovil lehce oděný žebrák a prosil o almužnu. Jelikož voják u sebe neměl peníze ani jídlo, ale žebrákovi chtěl pomoci, rozťal mečem napůl svůj důstojnický plášť a polovinu dal prokřehlému žebrákovi. Oním žebrákem byl ve skutečnosti Ježíš.

Takovou scénku vycházející ze známé legendy mohli v sobotu v podvečer na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích zhlédnout všichni, kteří se zúčastnili Svatomartinské pohádkové slavnosti. Hlavním hrdinou zmíněného příběhu byl římský voják a biskup Martin, jenž byl 11. listopadu roku 397 pohřben v Tours. A právě 11. listopadu Martin podle pranostiky přijíždí na bílém koni, což znamená, že v tento den lze čekat sněžení.

Na bílém koni přijel Martin i na českobudějovické Piaristické náměstí. Poté, co příchozí zhlédli scénku o soucitu a dobrém srdci, kterou připravilo kulturně-vzdělávací centrum Pansofie, se všichni vydali na lampionový průvod.

Svatomartinskou slavnost si nenechal ujít ani Zbyněk Melmer z Českých Budějovic, který sem zavítal v doprovodu Petry Ševčíkové. "Martin by v pondělí nějaký sníh přivézt mohl," řekl Zbyněk Melmer. "Ve městě by stačilo jen tak pocukrovat, ale na horách by sněhu mohlo napadnout víc. Rád lyžuju, tak bych se vydal někam na svah," dodal.