Stovky dobrovolných hasičů a hasiček poměřily v sobotu dopoledne svou fyzickou zdatnost v běhu na 100 metrů s překážkami. Ve stejné disciplíně začali před polednem zápolit také profesionální hasiči z celé republiky. Odpoledne je na programu soutěže štafeta na čtyři krát 100 metrů. 

Se startovním číslem 6 vyběhla na trať Mirka Valentová ze Štěpánova. "Na trénink moc času nebylo, jsem totiž na mateřské," řekla sympatická žena před závodem. "Přípravu jsme absolvovali v pátek v Budějovicích, tak snad to bude stačit," usmála se. Na poznávání Českých Budějovic Mirka Valentová do sobotního rána moc času neměla. "V pátek jsme šli brzy spát, ubytování máme na vysokoškolských kolejích. V sobotu se ale do města určitě vydáme," doplnila Mirka Valentová, pro níž nebylo klání v Českých Budějovicích prvním mistrovstvím republiky. "Už jsem na několika takových soutěžích byla."

Celá rodina fandila v závodě Karolíně Witoszové z Michálkovic v Moravskoslezském kraji. "U hasičů jsme celá rodina, manžel je dokonce starostou sboru. Takže dcera závodí prakticky od plenek," řekla maminka Lenka Witoszová. Na různých hasičských soutěžích tráví s rodinou celé víkendy. "Ztracený čas to pro nás rozhodně není, dobrovolní hasiči, to je veliký koníček," doplnila rozhodně. V Českých Budějovicích Witoszovi zůstávají až do nedělního večera. "Už jsme se byli podívat na náměstí, máte to tady moc hezké. Jen ta doprava nás trochu vyděsila, na takový provoz a kolony nejsme zvyklí."

V Českých Budějovicích bojují nejlepší profesionální a dobrovolní hasiči České republiky o mistrovské tituly 43. Mistrovství České republiky v požárním sportu družstev Hasičského záchranného sboru České republiky a 61. Mistrovství Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu.

Národní šampionát v disciplínách požárního sportu je již tradičně nejdůležitější sportovní akcí pro všechny hasiče. Organizaci a hostitelství letošního mistrovství přidělilo Ministerstvo vnitra – generální ředitelství HZS ČR Hasičskému záchrannému sboru Jihočeského kraje, který se jich ujal ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska a České asociace hasičských důstojníků.

Ředitel HZS Jihočeského kraje Lubomír Bureš zmínil, že mistrovství republiky se jihočeští hasiči snažili připravit co nejkvalitněji, aby příjemně překvapili závodníky i návštěvníky. "Myslím, že se nám to podařilo. Také nám přeje počasí, což je velmi důležité pro celkový dobrý dojem ze soutěže," řekl hodinu po sobotním poledni. Lubomír Bureš zároveň zhodnotil průběžné výsledky mistrovství. "Roli favoritů potvrzují hasiči z Moravskoslezského a Plzeňského kraje. Jihočeši jsou zatím na šestém místě. Kdyby to tak zůstalo, byli bychom plně spokojeni."

Závody si nenechal ujít ani hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. "Účastníci mohou vidět, že hasiči nejsou žádní strejdové podobní těm z Formanova filmu Hoří, má panenko. Ale jsou to kluci a děvčata, kteří mají vynikající fyzičku a jsou plně připraveni nám pomoci, když nás něco pálí," poznamenal hejtman, jenž rovněž vyzdvihl přínos mistrovství pro město a kraj. "Nejenže jsou Budějovice a jižní Čechy více vidět, ale soutěž má nepochybně i ekonomický přínos."

Výsledky

Běh na 100 metrů s překážkami, soutěž dobrovolných hasičů, muži

1. Michal Kukla, SDH Bludov
2. Michal Papuga, SDH Karlinky
3. David Pražan, SDH Hlinsko

Běh na 100 metrů s překážkami, soutěž dobrovolných hasičů, ženy

1. Šárka Jiroušová, SDH Poniklá
2. Barbora Šubrtová, SDH Chválenice
3. Markéta Marková, SDH Chválenice

Běh na 100 metrů s překážkami, soutěž dobrovolných hasičů, ženy - superfinále

1. Šárka Jiroušová, SDH Poniklá
2. Lucie Hirmerová, SDH Chválenice
3. Anežka Masná, SDH Slatiny 

Dvojboj, soutěž profesionálních hasičů

1. Jakub Pěkný, HZS Ústeckého kraje
2. Pavel Krpec, HZS Moravskoslezského kraje
3. Kamil Bezruč, HZS Moravskoslezského kraje

Běh na 100 metrů s překážkami, soutěž profesionálních i dobrovolných hasičů, muži - semifinále a finále o absolutního mistra ČR

1. Petr Mařan, HZS Královéhradeckého kraje
2. Radek Šuba, HZS Zlínského kraje
3. Tomáš Vlček, Lhenice