Roztoče se zvláštním jménem Varroa zná snad každý včelař, jinak tomu není ani u košického chovatele Františka Vostoupala. „Je to hrozné, také jsem kvůli němu přišel asi o dvacatery či třicatery,“ popisuje včelař, který zimoval na 145 včelstev.

Ilustrační foto.
Chovatelé včel čelí nájezdům zlodějů. Obrana proti krádežím není snadná

UMÍRAJÍ DLOUHOVĚKÉ VČELY

Parazit způsobující varroázu podle jeho slov včely oslabí. „Včely nejsou na jaře kvůli této nemoci v kondici a nepřinesou med, ty dlouhověké kvůli tomu nedožívají jara. Umírají, než se narodí další dělnice,“ přiblížil tragický osud pilného hmyzu.

Pomoc může moření aerosolem, které doporučuje i Český svaz včelařů jako neúčinnější, ale existují i jiné přírodní metody. „Letos chci zkusit šťavelovou kyselinu, kterou používají v Americe,“ dodal.

Včelaři - Ilustrační foto.
Včelaři bijí na poplach. Medu je na jižní Moravě výrazně méně

KRAJ POMŮŽE ZAČÁTEČNÍKŮM

Jak míní náměstek hejtmanky pro životní prostředí Pavel Hroch, včela je nositelkou života. Osobně ho těší, že v době, kdy dochází k pandemii včelstvem, může kraj alespoň skrz finanční podporu pomáhat. „Včelaři mají problémy už od podzimu. Myslím, že včely jsou život a bez včel se žít nedá, proto jsme se rozhodli podpořit také začínající včelaře,“ naznačil s tím, že počítají asi se 100 žádostmi.

Podpora začátečníků má v důsledku zvýšit stav včelstev na území jižních Čech. Varroáza nejméně zasáhla Táborsko a Českokrumlovsko, největší škody hlásí strakoničtí a českobudějovičtí včelaři. „Proto bychom byli rádi, kdyby počty včelstev a včelařů stoupaly,“ dodal Pavel Hroch.

Malí i velcí například při sobotním Medobraní obdivovali prosklený úl se včelami, ochutnávali čerstvý med i medovinu.
OBRAZEM: Do moskviče naložil roj. Od té doby je včelařem

NEJLEPŠÍ MED Z KVĚTŮ

Letos je méně medu, a to se podepisuje i na jeho ceně. „Všechno kvetlo brzy, včely nebyly ještě při síle a nestihly rostliny opylovat,“ míní František Vostoupal.

Nejkvalitnější med je podle jeho slov květový. „Ten se získává z různých rostlin, má výraznou zlatavou barvu a je výjimečný jemnou chutí,“ objasnil.

Včelí farma Vostoupalovi rodinného typu loni za tento med získala dokonce značku Regionální potravina Jihočeského kraje.

Mladý včelař Kamil Valenta chová včely v Držovicích a na Lhotsku u Úštěka.
Včelař Kamil Valenta: Šlechtím hodná včelstva, která nejsou agresivní

Účastní se také soutěže Chutná hezky Jihočesky, kde uspěli s několika produkty již v minulých letech. „Kromě produkce medu a jeho různých ochucených variant, medoviny, vosku a propolisu, se věnujeme také odchovu matek a oddělků. Letos chceme zkusit produkovat i pyl jako zdravý doplněk stravy,“ prozradil František Vostoupal s tím, že včely musí projít sítem, aby pyl mohli sebrat. "Lidé si ho potom mohou sypat do jogurtů a müsli k přímé konzumaci," vysvětlil.

POZVÁNKA DO MUZEA

Na Strakonicku v Machově včelíně Krušlov udržují podle Dana Havlíka odkaz včelaře a řezbáře Josefa Macha. „Jsme hlavně muzeum, Josef Mach tu vytvořil unikátní dílo lidové tvořivosti, včely chováme v zadní části včelína. Úly jsou prosklené, aby návštěvníci mohli nahlédnout i dovnitř,“ popsal s tím, že letošní zimu jim přežily všechny tři včelstva a rádi by chov rozšířili.

Machův včelín se nachází ve výšce 700 metrů nad mořem, a proto je snůška později. „Chystali jsme se vytáčet květový med, ale déšť nám to zhatil,“ zmínil Dan Havlík. Coronavirová krize je nijak neohrozila. „Naopak byl zde krásný klid pro včely i pro nás,“ směje se provozovatel včelího království.

Hasiči v Táboře odstraňovali roj včel.
Rojová nálada včel je v plném proudu, hasičům přibývají výjezdy

Krušlovský včelín, ač není památkou, se objevuje v mnoha mapách jako místo kulturního hodnoty, jelikož se nachází v havarijním stavu po úmrtí majitele, tak se ho snaží znovu obnovit a vrátit mu turisticky přitažlivou podobu. Letos pro veřejnost připravují i kulturní program. „Bude se u nás hrát divadlo, promítat film Země medu, chystáme další ročník festiválku s kapelou Echt! a mnohé další,“ uzavřel Dan Havlík.

Včely na radnici v Českých Budějovicích
Čtyři úly včel byly na střechu radnice v Českých Budějovicích umístěny v dubnu 2013. Med slouží jako dárek pro návštěvy.Zdroj: Město České Budějovice


Čtyři úly včel byly na střechu radnice umístěny v dubnu 2013. Jeden úl má v současnosti asi 80 000 dělnic, 1500 trubců a jednu matku, která je takovou řídící jednotkou. Její existence totiž rozhoduje o bytí či nebytí celého společenství. Zároveň svému včelstvu udává charakter, jako je například mírnost, medný výnos a celková kondice. „Systém chovu včel je přizpůsoben podmínkám, kterým jsou včely na střeše radnice vystaveny. Hlavně konstrukce úlu je přizpůsobena tomu, aby včelky byly schopné zdárně překonat parné letní dny. Přestože včelaření v současnosti prochází velmi složitým obdobím kvůli klimatickým změnám a má přímou souvislost s horšícím se zdravotním stavem včelstev v celé České republice, včelám na střeše radnice se od začátku velmi daří. Zejména v zimním období jsme zatím nezaznamenali žádné ztráty, což je velice pozitivní,“ říká primátor Jiří Svoboda. Aktuálně jsou včely v plném rozvoji a probíhá snůškové období. Při prvním vytáčení koncem května byl výnos kolem 45 kg květového medu. „Radniční med v malých skleničkách si z našeho města odnášejí jako prezent významné návštěvy,“ dodává primátor.