Poslední část pozemků bývalého vojenského letiště v Plané u Českých Budějovic s někdejším ubytováním, autoparkem, vodními a energeticými zdroji převzal včera za Jihočeský kraj radní pro oblast veřejných zakázek Antonín Krák od Ministerstva obrany, konkrétně ředitele odboru nakládání s nepotřebným majetkem Ľuboše Hajduka. Jde o 42 pozemků o celkové rozloze kolem 18 hektarů se 41 stavbami s příslušenstvím. Za tyto nemovitosti, jejichž odkup schválili zastupitelé vloni v listopadu, kraj zaplatil 143 milionů korun.

Něco o letišti- začátek stavby 6. 12. 1935
- kolaudace a předání do provozu 13. 12. 1937
- duben 1952 až 31. 12. 1996 působil 1. stíhací letecký pluk
- opravárenská základna letectva zrušena 31. 12. 2005
- rekonstrukce letiště od roku 2009

„Bývalá kasárna jsme se rozhodli odkoupit hlavně kvůli zachování celistvosti areálu, který je v našem vlastnictví. Díky tomu budeme mít kontrolu nad využitím letiště a můžeme bez omezení plánovat  jeho další rozvoj,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská s tím, že právě pozemky a příležitosti, které se tím nabízejí, činí letiště unikátním a atraktivním.

Kraj má s areálem velké plány. Za 495 milionů korun buduje moderní mezinárodní letiště, které by mělo začít odbavovat cestující na jaře 2020. Do dubna příštího roku by podle harmonogramu prací měl být hotov nový terminál, světelná navigace, radionavigace a větší stojánka, tedy prostor pro stání letadel. V současnosti je hotový objekt k parkování techniky a z terminálu jsou dokončeny základy a nosná konstrukce.