Fungování střediska přiblížila vedoucí Oddělení krizového řízení Jihočeského kraje Marta Spálenková. Podle jejích slov krajskými asistenčními centry a migračním procesem, který zajišťují, musejí projít všichni cizinci přijíždějící na území republiky. „Pro lidi prchající z války existuje speciální vízum pro jejich pobyt, které je opravňuje k pobytu a umožňuje jim vydat i zdravotní pojištění. Pokud absolvují kolečko v KACPU, jsou schopní u nás legálně být,“ vysvětlila s tím, že právě v tomto zařízení vyřídí veškeré nutné formality.

Krajský úřad vymyslel celkem šestidílný proces, který navazuje. Celé odbavení zabere odhadem 45 až 60 minut. „Je to celkem časově náročné, ale všechno ladíme. Začíná se na informačním centru, kde získají leták s informacemi v azbuce a dostanou další instrukce, že musejí projít všechna stanoviště až do čísla šest,“ popsala Spálenková.

Vše na jednom místě

Na místě je zaregistruje cizinecká policie, zařídí si dlouhodobé speciální vízum včetně focení, zaregistrují se ke zdravotní pojišťovně, pokud nemají, tak dostanou nabídku ubytování i psychologickou pomoc. „Navíc tu máme i zástupce úřadu práce, takže se mohou rovnou poptat po zaměstnání. Na jednom místě tak zařídí vše, co je třeba. Snažíme se dořešit i případnou dopravu, výborně funguje pendlující hasičský autobus,“ dodala.

Na místě se podle Spálenkové pohybuje také řada dobrovolníků, překladatelů a lidé z Českého červeného kříže.

Pomáhají i hasiči

Centrum pro Ukrajince zasažené válkou zřídil Jihočeský kraj v úzké spolupráci s jihočeskými hasiči, policisty, zdravotnickou záchrannou službou, odborem azylové migrační politiky ministerstva vnitra, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a dalšími organizacemi.

V asistenčním centru je kromě administrace také oddělený prostor pro odpočinek a možnost občerstvení. „Hasiči pro děti vytvořili hrací koutek a do dalšího odděleného prostoru pak připravili přibližně padesát lůžek se spacáky a dekami pro možnost nouzového přespání. Hasiči koordinují také například psychologickou nebo duchovní pomoc,“ vysvětlila mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Podstatnou činností, kterou zajišťuje Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje, je navíc doprava uprchlíků. „A to jak do centra, tak především z centra do míst dočasného ubytování. Dnes od sedmé hodiny ranní přijelo na letiště po vlastní ose i naší dopravou několik desítek osob. Naprostá většina z nich zatím nepožaduje ubytování,“ zmínila Matějů.

Duchovní i psychologická podpora

Přímo v KAPCU zajišťuje mimo jiné odbornou psychosociální pomoc psycholog HZS Jihočeského kraje Tomáš Adámek. „Jsme na úplné startovní čáře, co se týká psychosociální péče, provádíme tzv. monitoring humanitárních a psychosociálních potřeb. Zatím se především ptáme, co ti lidé potřebují,“ vysvětlil.

Princip poskytování pomoci při mimořádných událostech je srovnatelný například s tornádem, které zasáhlo jižní Moravu v minulém roce. „Určitě jde o specifickou formu mimořádné události, princip pomoci je však velmi podobný. Mým úkolem je organizovat interventy a koordinovat zde činnost, práci nám lehce stěžuje jazyková bariéra, ale máme tu k dispozici řadu tlumočníků,“ upřesnil Adámek.

Jeden střípek však během prvních hodin fungování centra zachytil. „Nabízel jsem jedné rodině, že mohou navštívit dětský koutek. Oni říkali ne, my budeme pohromadě, my se nerozdělíme,“ uvedl postřeh.

Každý člověk podle něj reaguje na psychickou zátěž jiným způsobem. „A bývá to často i jinak, než je u sebe zvyklý. Je důležité to přijmout, i odeznívání obtíží trvá u každého jedince různě dlouho,“ dodal Adámek.

Zřízen je jihočeský psychosociální tým na podporu lidí zasažených válkou na Ukrajině, ten čítá asi 40 osob. „Ty se budou v prostorách letiště točit ve dvanáctihodinových směnách, až zjistíme potřeby lidí zasažených válečným konfliktem a budeme se k nim vracet. Počítáme s tím, že náš mobilní tým k nim bude vyjíždět i do ubytování,“ sdělil hasičský psycholog.
Vidět matky s dětmi prchající do bezpečí je náročné. „Na druhou stranu mám dobrý pocit z toho, že jsme na místě a pomáháme. Je to ale teprve začátek,“ zdůraznil Adámek.

Rozdává optimismus a radost

Na místě podporuje lidi zasažené válkou i katolický kněz Šimon Stančík z farnosti ve Vlachově Březí, který je duchovním poradcem HZS Jihočeského kraje a ovládá i ruštinu. „Doma jsem se na to připravoval modlitbami, poprvé jsem v takové krizové situace,“ řekl.

Občanům Ukrajiny nabízí duchovní útěchu. „Snažím se rozdávat optimismus a radost. Jde většinou o pravoslavné křesťany a katolíky, skutečně jsou poznamenaní válkou, což jsem poznal při prvních kontaktech, je to pro ně bolestivé, co se děje v jejich vlasti,“ doplnil Stančík.

Až se usídlí v rodinách a na ubytování, rád jim doporučí i církevní objekty. „Nabídnu jim, který kostel mohou v okolí navštěvovat. Ujišťuji je, že budou vítaní i v našich českých církevních společenství,“ uzavřel kněz.

close Schéma KACPU na Letišti České Budějovice s kontakty. info Zdroj: Jihočeský kraj zoom_in Schéma KACPU na Letišti České Budějovice s kontakty.

Aktuálně se lze dotazovat přes centrální email zřízený Jihočeským krajem pomahameUkrajine@kraj-jihocesky.cz. Na uvedený email se mohou hlásit také tlumočníci z ukrajinštiny. Fyzické a právnické osoby nabízející ubytovací kapacity na webu kraje naleznou také odkaz na registrační formulář. Na stránkách posléze vznikne databáze nabízené pomoci. Ke stažení jsou zde také potřebné formuláře pro registraci cizinců.

Volat lze zatím na oddělení krizového řízení 386 720 240.

Centrum pomoci Ukrajincům spojí s městem kyvadlová linka

Ukrajinci, které z domoviny vyhnala vojenská agrese Ruska, již přijíždějí i do Českých Budějovic. Do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, které Jihočeský kraj zřídil na Letišti České Budějovice v Plané, hned v prvních hodinách od jeho spuštění zamířily stovky občanů Ukrajiny. Potřebné pravidelné spojení mezi českobudějovickým letištěm a centrem města od pátku 4. března zajistí Město České Budějovice ve spolupráci s Dopravním podnikem města České Budějovice (DPMCB). Od nádraží odjede směrem na českobudějovické letiště každou hodinu od 7 do 19 hodin.

 Speciální kyvadlová linka bude odjíždět od českobudějovického vlakového nádraží, a to v hodinových intervalech mezi 7 až 19 hodin. "Autobus pojede na letiště v Plané přes zastávku Mariánské náměstí (směr centrum), která se nachází v blízkosti pracoviště Cizinecké policie, které rovněž mnoho přijíždějících Ukrajinců využívá, aby se nápor na obě registrační místa rozložil," řekla mluvčí dopravního podniku Barbora Smudková s tím, že i zde bude možné do autobusu nastoupit, ze zastávky na Mariánském náměstí vyjede do Centra pomoci na letišti v hodinových intervalech od 7:15 do 19:15 hodin.

Již registrované osoby zároveň bude autobus odvážet z Centra pomoci v Plané zpět k nádraží v Českých Budějovicích. Od centra Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině autobus odjede v hodinových intervalech od 7:30 do 19:30 hodin. „Stanoviště speciálního spoje na Nádraží a Mariánském náměstí jsme po dohodě s městem zvolili zejména kvůli dobré dostupnosti z města a z místní Cizinecké policie, tak i pro ty obyvatele Ukrajiny, kteří zrovna dorazí vlakem nebo autobusem do Českých Budějovic,“ vysvětlil Slavoj Dolejš, ředitel DPMCB.

 Kyvadlová doprava pro uprchlíky z Ukrajiny bude k dispozici 7 dní v týdnu. „Autobus bude odjíždět od nádraží ze stanoviště u budovy železniční stanice. Jak zastávka, tak i autobus bude označený v ukrajinském jazyce, aby jej žadatelé o azyl snadno nalezli,“ upřesňuje Radek Filip, manažer útvaru dopravy DPMCB. Plánek s vyznačeným nástupním místem i plánovanými odjezdy autobusu bude k dispozici u výstupů z nádražní haly, na autobusovém nádraží v DOC Mercury nebo na webových stránkách Centra pomoci Ukrajincům, dále také na stránkách města České Budějovice i dopravního podniku.

Tрансфер до KACPU

Муніципалітет міста Ческе Будейовіце забезпечив біженцям з України безкоштовний трансфер до Регіонального центру допомоги Україні (KACPU), який знаходиться в залі реєстрації в аеропорту Плана поблизу міста Ческе Будейовіце. Він (Регіональний центр) доступний всім українським біженцям, які приїжджають до обласного центру для отримання необхідних документів на проживання. 

Позначений автобус завжди відправлятиметься із залізничного вокзалу міста Ческе Будейовіце з 7 год. ранку. Автобуси відправлятимуться регулярно щогодини, останній автобус у напрямку до Плани буде відправлятися о 18:00. 

Автобуси будуть зупинятися на зупинці громадського транспорту (MHD) на Маріанському намєсті (Маріанська площа), де в автобус можуть сісти громадяни України, які чекатимуть біля OAMP (Департамент з питань притулку та міграційної політики) на Пражській Тріді (Пражський проспект). До зупинки їх приведуть вказівники, або призначений координатор покаже їм дорогу. 

Водночас, у разі зацікавленості та за домовленістю на місці, громадський транспорт міста Ческе Будейовіце готовий організувати для бажаючих трансфер останнім автобусом з аеропорту до залізничного вокзалу.