Po nedělním slavnostním zahájení studentského multižánrového festivalu Budějovický Majáles vyrostla na náměstí Přemysla Otakara II. dřevěná konstrukce. Po stavění jiného objektu na náměstí se studiem Mjölk Architekti stavěli studenti tentokrát informační centrum a odpočinkovou zónu s CNC studiem.

V pondělí 22. května začal ve městě kulturní program zahrnující královské jamování, graffity seasson, psaní lásky, divadelní představení nebo koncert Josefa Fojty, Franty Váchy a Martina Havlíka.

V úterý si nenechte ujít táborské duo Kalle, které letos obdrželo Cenu Anděl. Na Zlatém mostě si zahrajete deskovky. V Hájíčku se uskuteční Majálesová Pecha Kucha, akce, na níž se představí organizátoři Majálesu, českojaponský umělecký pár Pavel Janšta a Hiromi Ogata z Vodňan, český šéf direct marketingu Lékaři bez hranic, dvojnásobný vítěz Mistrovství ČR ve slam poetry Jiří Charvát. Jedna z novinek letošního Majálesu se uskuteční dnes. Je jí tzv. Loďokino. Po pár letech přichází na řadu další venkovní kinoscéna. Na animovaný snímek S láskou Vincent můžete koukat přímo z loďky nebo od Gymnázia Česká na plátno na slepém rameni Malše. „Letos van Gogh pod Hvězdným (možná trochu světelně znečištěným) nebem,“ lákají organizátoři. V pavilonu T2 na Výstavišti uvidíte portugalskou performaci This is (not) Europe v podání herců, hudebníků a tanečníků, kteří přirovnávají Evropu k automobilu. Budou se zabývat tím, jak ji řídit a kam směřuje.

Právě divadelní představení jsou letošními lákadly programu. V týdnu vás čeká ještě bytové představení Hmyz v bytě nebo performace Hygiena krve Divadla Líšeň.

Letošní novinkou je také bezplatné a anonymní mobilní testování na HIV u plaveckého bazénu. Po odebrání kapky krve dostanete výsledek na počkání. Provádět ho bude poradenské centrum R-R. Jeho vedoucí Monika Kochlöflová říká: „V jihočeském kraji žije podle kumulativních údajů k 31. 3. 2018 102 HIV pozitivních osob z celkových 3218. Je důležité znát svůj zdravotní stav.“ Nechat se testovat můžete ve středu a v pátek od 14 do 19 h.

Tipy na úterý 22. 5.
14 h – nábřeží u Železné panny, kreslení modelů
15 h – deskovky na Zlatém mostě
15.30 h – Horká vana, diskuze s Bohumilem Kartousem
17.30 h – hraje Láďa Latka trio na náměstí Přemysla Otakara II.
18 h – Dr. Stejskala 11, módní přehlídka
19.30 h – majálesová kavárna, kapela Kalle
20.30 h - Háječek, majálesová Pecha Kucha
21 h – Slepé rameno, loďokino: S láskou Vincent