Dívky z lišovského zdravotnického kroužku se zúčastnily spolu s dalšími školáky úterního oblastního kola soutěže Mladých zdravotníků na českobudějovickém výstavišti. Vedoucí stanoviště a lektor první pomoci Slavomír Ladislav Vacík po deseti minutách děti stopne a hodnotí.. Ihned přiběhly, ležící dívkou zatřásly, zajistily jí teplo. „Trestné body dostanete za kontrolu dechu,“ říká. Dívky totiž držely ležící slečně ruku na břiše místo na hrudníku. „Určitě by ale přežila,“ chválí je.

Jitka Kosáčková z Českého červeného kříže vysvětluje: „Vítězové postupují do krajského kola.“ S počínáním dětí je spokojená: „Jsou dobře připravené, nebály by se poskytnout první pomoc.“ Na řadu pak přichází děti z českobudějovické ZŠ J. Š. Baara. Jejich učitelka ráda vidí, že se aktivně zapojily.

Na jiném místě další děti ošetřují krvácející ruku. Druhá figurantka předstírá epileptický záchvat. „Každá skupina se chová jinak,“ říká „epileptička“ Klára Brabcová.

Z Lišova přijeli i deváťáci. Dvě dívky ze třídy se chystají na střední zdravotnickou školu. Zastihnu je u simulované autonehody. Tam soutěžící řeší zástavu srdce. Místo figuranta Tomáše, kterého vyndají zpoza volantu auta, nakonec resuscitují figurínu. Druhá figurantka Karolína předvádí hysterický záchvat. Křičí a slečna jí uklidňuje. „Dýchej tady do rukavice,“ říká jí. „Vědí, jak na to,“ pochvaluje si Karolína s gumovou rukavicí v ruce.