Návštěvníky vítají lidé v zelených tričkách s nápisem Kdo má zelí rád, ten je stále mlád, o kus dál stojí několik valníků plných hlávek a všude voní zelňáky. Tradiční atmosférou ožila opět tuto sobotu obec Vidov. Uskutečnil se zde již osmý ročník Zelnobraní. Ujít si ho nenechaly tisíce milovníků zeleniny, která se pěstuje v úrodné půdě podél řeky Malše.

Jednou z největších atrakcí bylo jako obvykle navlékání hlávek na provaz. Vyzkoušela si to například šestiletá Kateřina Hálová. „Šlo to dobře a je to tu hezký," komentovala s úsměvem. Její rodina jezdí na Zelnobraní pravidelně každý rok a den před akcí si dokonce dali tuto zeleninu k obědu.

Aby však lidé mohli hlávky jednoduše navlékat, je třeba velké úsilí organizátorů. Ti již brzo ráno přivezli několik valníků se zelím a poté se starali o hladký průběh. Například Jan Anton musel každou hlávku proděravět vrtačkou.  „Je to opravdu dřina, vždyť jedna váží dvě až tři kila. Dva dny se z toho vždycky mátoříme," komentoval. Jako menší odškodnění tedy alespoň symbolicky na provaz navlékl úplně první hlávku.

Na místní zeleninu navíc obyvatel Vidova nedá dopustit. Jen říká, že nejradši ji má rozhodně s kachnou. „A jsem rád, že se tu tahle akce pořádá. Pomáháme už od začátku a chceme u toho zůstat i na nadále," dodává Jan Anton.

Oblíbenou součástí programu je také ukázka šlapání zelí. To letos předváděly tři dívky v krojích. „Děláme to každý rok, ale pořád je to dost náročné. Hrozně studí nohy a sůl je nepříjemná na kůži. Tak se alespoň střídáme a zahříváme si chodidla v lavoru," popisuje Lenka Hadová.

Kromě toho Zelnobraní nabízí pochutiny s touto zeleninou, hudbu a své stánky tu mají i jihočeští řemeslníci.

Akce tak v sobotu přilákala tisíce lidí. Pravidelně sem jezdí například obyvatelé nedalekých měst, mezi nimi i Vladimíra Valentová. „Je to tu bezvadné, takže si to nikdy nenecháme ujít. Chodíme jednak s dětmi na atrakce a také si poslechnout muziku," říká.