Kočkodaní samice Boule, které ošetřovatelka Jana Chrtová říká Bára, porodila 3. března mládě. Matce ho ale sebrala dominantní samice Žofie. „Je to obvyklé, že si opice kradou vzájemně mláďata,“ vysvětluje chovatelka s tím, že malé zatím prospívá, tak je vše v pořádku. Křtít budou malého kočkodana právě dnes. „Nevíme, jestli je to kluk nebo holka, jméno musí být obojetné,“ vysvětlovala začátkem týdne Jana Chrtová. A kdy budou vědět? „Až nám to mládě samice ukáže,“ směje se. Na Hluboké nejsou tato mláďata vzácností. Mají tam ale právě novou skupinu kočkodana husarského, která přivedla na svět potomka poprvé.

Začátkem března se zde rozmnožil také pár ježka bělobřichého. Zřejmě domácí mazlíčci se dostali do zoo úplně náhodou. „Našli je lidi vyhozené u popelnice, když byly ty velké mrazy. Tenhle ježek je africký a potřebuje mít teplo. Asi to byl nechtěný mazlíček, kterého se lidi zbavili tak, že je vyhodili,“ vypráví Jitka Králíčková.

Návštěvnické centrum Správy NP Šumava v Kvildě dává možnost návštěvníkům nahlédnout do života jelena a rysa. Ilustrační foto
Informační střediska zavřou, za vlky a rysy můžete dál

Mladá zvířata v zoo ohrada v Hluboké nad Vltavou. Bnarodilo se pět malých lemurů, jeden kočkodan husarský a tři ovečky ouessantské.  V březnu se v zoo na  Hluboké nad Vltavou narodilo pět lemuřích miminek. Dvoje dvojčata dokonce v jeden den.Zdroj: Deník/Jaroslav SýbekPětici mladých přivedli na svět také lemuři. Zástupkyně zoologa Jitka Králíčková vypráví: „Narodili se nám tu dvoje dvojčata ve stejný den, dokonce během jedné hodiny.“ Přišly na svět 12. března. U lemuřátek zatím také nejde poznat, jakého jsou pohlaví. Tisknou se k matkám na břicho a jsou z nich vidět pouze pruhované ocásky.

Tři černí beránci ovce ouessantské se narodili úplně čerstvě. Jejich ošetřovatelka Aneta Fremlová říká: „Tomu nejstaršímu je reprve týden.“ Prozradila, že plemeno z ostrova Ouessant je nejmenší mezi ovcemi. „Protože jich bývá hodně, ani je nepojmenováváme. Akorát se na Velikonoce křtí. Uvidíme, co letos, jsou totiž moc malí,“ myslí si ošetřovatelka.

Podle policie uhořela 81letá žena nešťastnou náhodou, když od cigarety na ni vzplály šaty.
OBRAZEM: Žena uhořela kvůli cigaretě


Medvěd plavý je velká vzácnost.Zdroj: Martin DrhaNejvětší chovatelský úspěch však zoo zaznamenala 1. ledna, kdy se narodilo mládě medvěda plavého. „Bylo maličké, mělo půl kila, tak jsme to ani nezveřejňovali, nevěděli jsme, jak to dopadne,“ řekl Roman Kössl, ředitel zoo. Medvídě je od té doby s matkou stále v brlohu. Tento poddruh medvěda hnědého je vzácností, v přírodě je kriticky ohrožen. Vyznačuje se světlou srstí a chlupatýma ušima. V přírodě prý žije pouze 3 tisíce jedinců, v zoologických zahradách jen 50. „V Evropské asociaci zoologický zahrad jich je 5 z toho 3 a mládě u nás,“ uvedl Roman Kössl. Tento druh je podle něj stejně vzácný jako například pandy velké.