Na nádvoří zámku s fontánou ráno vyrostlo ležení v roku 1917. K vidění tam bude celý den ukázka tábora rakousko-uherské armády a polní kuchyně, kde bublá dobový guláš a polévka. Nechybí spřátelený stánek skupiny ze Slovinska, která ve své zemi vyhledává památky na 1. světovou válku.

Jan Török, kurátor výstavy válečných plakátů, uvedl: "Spolupracují s námi, protože tam bojovali i Češi. Vznikl tu koutek skupiny generála Borojeviće." V dobových vojenských uniformách se kolem ležení pohybují muži z českobudějovického klubu Jednadevadesátníci, který připomíná historii budějovického 91. pěšího pluku.

"Věci z výstroje jsou z majetku těchto pánů," komentuje Jan Török. Doplnili svou uniformu o výzbroj a výstroj téměř identickou s historickými předměty. Zbraně, helmy a jiné repliky byly dokonce originální. Mohou se tedy na původní zbraně návštěvníci podívat, nebo se jich dokonce dotknout?

"Ve spolupráci s pány v uniformách ano," ujišťuje kurátor. Akce se dnes uskutečňuje v rámci ukončení výstavy Válečný plakát 1914 - 1918.