„Tato akce je klasickým příkladem toho, jak se dá díky dlouhodobému partnerství s elektrárnou vytvořit zcela nová a oblíbená tradice. Soutěž o ČEZ kapra a Nákeřského kapra má dnes stejně velký ohlas jako třeba znovuobnovený masopust,“ uvedl starosta Nákří Pavel Božovský.

A u Čekánku bylo v sobotu opravdu živo. Rybáři lovili, na ohništi se pekly kapří řízky, ženy rozlévaly rybí polévku a připravovaly nápoje, vše zdarma. Na dokonale upravené návsi s rybníkem a parčíkem se spolu s lovci sešly zhruba dvě stovky lidí, což jsou asi dvě třetiny obyvatel obce. Bonusem bylo skvělé slunečné počasí. „Řízky jsou z padesáti kilo kaprů, které jsme koupili od rybářů z Hluboké. Své ryby vracíme zpět do vody,“ poznamenal starosta.

ČEZ kapr, nebo také ČEZ ryba, je speciální cena, kterou získá ten, kdo uloví první exemplář o minimální délce 15 centimetrů. Tato cena je vypsána jak pro kategorii dětí do 15 let, tak pro dospělé. Hlavní cenu, putovní pohár starosty, Nákeřského kapra, získá rybář, který uloví nejdelší rybu. S pohárem se vyfotí, dostane malý symbolický „pohárek“ a následně putovní trofej vrátí do rukou starosty. Jeho pevné místo je totiž v nákeřské hospodě, kde ho prý starosta občas osobně kontroluje.

Novým dočasným držitelem tohoto titulu Je Karel Voráček st., jehož kapr měřil 44 centimetrů. „Hlavní cena je samozřejmě za největší rybu, hodnotíme ale také první a poslední chycenou rybu, pak tradičně nejvíce nachytaných ryb dle součtu jejich délky. Příspěvek od temelínské elektrárny nám umožňuje vítězům věnovat kromě medailí a pohárů také slušné věcné odměny v podobě prutů, podběráků, skládacích křesel a dalších rybářských potřeb a náčiní,“ zdůraznil starosta.

První návnady šplouchly o hladinu Čekánku v sobotu těsně poté, co zvony na místním kostele odbily osmou hodinu ranní. Netrvalo dlouho a první ČEZ kapr byl venku z vody. Cenu získal v kategorii dospělých Bohuslav Kadlec. Jeho vítězný kapr měřil 35 centimetrů. Lídrem v kategorii dětí se stal Václav Mikoláš ml., jehož první ČEZ kapr měřil 31,5 centimetru. V pravé poledne pak zvony kostela Sv. Petra a Pavla závod ukončily.

Celkem nachytali soutěžící rybáři bez 1,5 centimetru rovných deset metrů. V kategorii dětí nejvíce nachytal Lukáš Dvořák ml., 108 centimetrů, na druhé místo stačilo Janu Čížkovi 46 centimetrů a na třetí místo Vlastimilu Dolejšovi 43 centimetrů. Vítězem kategorie dospělých se stal Josef Vobr (124 cm), druhé místo obsadil Karel Čížek ml. (96 cm) a třetí František Novotný (83 cm).

Břehy Čekánku, který získal své jméno podle toho, že nemá přítok a tedy „čeká na vodu“, budou nyní patřit zase na rok především dětem. Ty zde mohou lovit bez povolení, ale vždy jen dle pravidla „chyť a pusť“, tedy stejně jako při závodech.

Petr Pokorný