Ještě než se otevřely dveře do školní budovy v českobudějovické Nové ulici, stihly se pozdravit letošní osmačky Viktorie Machaloušová, Lenka Housková, Michala Macková a Petra Svobodová. Nejdelší cesta čekala Viktorii Machaloušovou z Ohrazení. „Do školy jezdím autobusem v 6.45 z Ohrazení. Dneska mě ale vezl táta, to vyjíždíme až před sedmou," řekla k putování, které ji teď čeká každý den Viktorie Machaloušová. Ranní vstávání po prázdninách těšilo málokoho. „Já vstávám už v 5.30. Já to pak jinak nestíhám. Musela jsem ještě ráno se psem. Máme teď nového," naznačila Lenka Housková, že nejen vzdálenost od školy ovlivní dobu vstávání. Přesto se po prázdninách jde do školy celkem zvesela. „Těším se na některé učitele," řekla Michala Macková a Petra Svobodová dodala, že nejvíc se těší na hudební výchovu a nejméně oblíbený je u ní přírodopis. Pracoviště v Nové ulici je součástí ZŠ a MŠ J. Š. Baara.

Do škol dorazili včera samozřejmě i prvňáčci, v Nové ulici to byla například Hanička Janečková. „Do školy jsem se těšila," konstatovala mladá školačka, která dodala, že nejvíc na tělocvik. „Počítat už umím do dvaceti," naznačila předškolní přípravu Hanička Janečková. Se spolužačkou Hermínkou Ottovou, s níž sedí v lavici, vytvořily zajímavou dvojici. Jejich sestry totiž nastoupily do stejné školy před devíti lety také do jedné třídy.

V první třídě v Nové ulici je 27 dětí a spolu s třídní učitelkou je bude vzdělávat také asistentka, aby pomohla dětem, pro které by výuka nabrala příliš vysoké tempo.