Přes deset tisíc návštěvníků přitáhly do vesničky na okraji Blanského lesa Selské slavnosti. Holašovičtí je pořádali už po dvanácté.

Do budoucna budou letošní slavnosti připomínat přinejmenším dřevěné postavy Panny Marie, Ježíška v jesličkách a svatého Josefa. Přímo na návsi je vytvořili Stanislav Pokorný z Berouna a Ivan Šmíd, který na jih Čech dorazil z Českého ráje. „Jezdím sem už šest let. Před třemi lety jsem tady dělal sochu Krista,“ připomněl Šmíd, který s kolegou patřil k nejobdivovanějším řemeslníkům slavností. Každý rok zde dlátem a speciální palicí sochař vytesává postavy ze dřeva, které jsou k vidění například v infocentru.

„Hledali jsme nějakou dlouhodobější náplň, aby to mělo smysl,“ poznamenal Šmíd k záměru vytvořit pro Holašovice figury do betlémského výjevu. „Jsou tu hrozně fajn lidi, někdo mi přinese koláče, jiný půjčí hrábě. Tak můžu v budoucnu vymrsknout i darovníka, co ponese Ježíškovi koláče nebo hrábě,“ prohlásil Šmíd k možnosti, že by v budoucnu udělal některé figury i podle místních obyvatel. „Až budou hotovi Tři králové a pastýři,“ vysvětlil muž, který s kloboučkem na hlavě neúnavně pracoval na holašovické návsi. Betlém by se uchovával po většinu roku v infocentru nebo jinde pod střechou a pod širou oblohou by se ocitl jen na Vánoce. To by mělo vydržet i topolové dřevo, ze kterého se první tři postavy tesaly. Řemeslníky, ale třeba i dobrou muziku přijelo nebo přišlo o víkendu do Holašovic obdivovat přes deset tisíc lidí. „Slavnosti dopadly skvěle, ještě v sobotu ráno jsem se bál deště,“ řekl k oblíbené akci starosta Jan Jílek.

Vítěze zná po víkendu i soutěž o nejlepší jihočeskou buchtu. Porota ze sedmi pekařských výrobků nejvýš ohodnotila práci Drahuše Bícové, které přiřkla i titul nejlepší jihočeské buchty nad osmnáct let.