Uvnitř je však hned jasné, že je něco jinak. Chodby se hemží lidmi. „Hledali jsme byt s mezonetem a s terasou, ta je totiž pro děj příběhu důležitá,“ vysvětluje produkční filmu Spící město Kristýna Jakšová. Snímek podle stejnojmenné knihy Martina Vopěnky tu natáčí režisér Dan Svátek.

V příběhu všichni rodiče usnou a děti se musí postarat o sebe samy. Ústředním hrdinům někdo unese malého brášku. Musí si poradit a vydají se za jeho záchranou.

Všichni v domě se přesunují do horních pater. V bytě, který se jindy pronajímá, filmaři vybavili horní část pro své potřeby, zaměřili se hlavně na ložnici a dětský pokoj. V ložnici v podkroví se totiž bude natáčet důležitá scéna. V posteli právě leží známý herec Tomáš Měcháček a v chodbě postává v pyžamu herečka Petra Bučková. Hrají rodiče hlavních postav.

Malí i velcí například při sobotním Medobraní obdivovali prosklený úl se včelami, ochutnávali čerstvý med i medovinu.
OBRAZEM: Do moskviče naložil roj. Od té doby je včelařem

„Všechny děti sem,“ zazní povel z malé místnosti a čtyři děti přistanou v posteli na již nachystaných rodičích. „Právě přišla na řadu scéna, kdy hlavní hrdinové budí dospělé. Ti ale pořád spí,“ vysvětluje produkční. Přiskočí slečna, aby všechny upravila. „V obraze, co jsme teď točili, mi klečel na noze,“ vzpomíná Tomáš Měcháček, do jaké polohy se mají malí vrátit.

Dětské hrdiny hrají dva synové Dana Svátka Adam a Kryštof. Jejich filmové sestry zase Anežka Novotná a Michaela Sodomková.

Kino. Ilustrační foto.
Kam za poznáním a zábavou na Českobudějovicku

„Kamera, akce!“ zazní a všichni musí ztichnout. Záběr se bude natáčet ještě několikrát, než bude režisér spokojený.

V přízemí domu se nachází sklad kostýmů. O ty se starají Ilona Koutková a Anna Vohlídalová. Již spolupracovaly s týmem i na snímku Úsměvy smutných mužů. „Tady je kostýmů hodně, ale dost často jsou postavy v pyžamech. Rodiče totiž spí a děti na to nedbají,“ vysvětlují. Dále budou mít na sobě děti, které vyrazily na cestu a nečekaly, že bude trvat déle, stejné šaty. „Takže hodně špiníme oblečení,“ dodává kostymérka Ilona Koutková a vypráví se smíchem: „Děti se budou vracet po celém dni. Aby byly ušpiněné, válely se v louži a kolemjdoucí si mysleli, že jsme blázni a necháváme děti na zemi.“ V krajském městě se natáčí začátek a konec filmu. Štáb se pak přesune na Jindřichohradecko.

Hojně při filmování využijí tvůrci jihočeský komparz. Podle produkční za dva dny už před kamerou stanulo 25 dětí.