Na akci se sešli nejen zástupci zúčastněných obcí, ale hlavně obyvatelé a příznivci Úsilného. „Moc jim tu cenu přeji," vzkázala Iva Slepičková, která přijela z Českých Budějovic. „Přes Úsilné jezdím pravidelně, když mířím na chalupu. Vím, že lidé tady jsou taková dobrá parta. Společně pořádají mnoho různých akcí," okomentovala.

Právě bohatý spolkový život byl jedním z důvodů, proč komise zvolila za jihočeskou Vesnici roku Úsilné. To díky vítězství v krajském kole postoupilo do celorepublikového klání, kde se v září utká s dalšími dvanácti obcemi o nejvyšší titul.

„Ještě v roce 1924 se naše obec jmenovala Voselno. Tehdejší zastupitelé ale měli tento název za hanlivý, a tak se jim podařilo vesnici přejmenovat na dnešní Úsilné," připomněl starosta Pavel Kašpárek.

Zastupitelé tedy ale podle něj netušili, že jméno Úsilné bude svádět 
k různým slovním hrátkám. „Často tak jsme Usilovné nebo Úlisné nebo Úchylné. Proto se nedivte, že se zatím alespoň neoficiálně snažíme navrátit k původnímu názvu Voselno," dodal s úsměvem.

Celé odpoledne v Úsilném se neslo ve stylu třicátých let. Kdo mohl, přišel stylově oblečen. A učinili tak nejen místní, ale i ti, kteří na předávání cen přijeli ze všech koutů Jihočeského kraje.

Na pódiu vystoupily břišní tanečnice, děti z místní školky nebo folklorní soubory Lučina a Palouk. Své umění předvedli také baráčníci z Pištína, kteří zatančili ukázku z České besedy. Právě Pištín v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku skončil na druhém místě.