Malí rytíři rozdělení do družin se tady dopoledne chystali na podvečerní dobývání slaměného hradu s příznačným názvem Slamburk. Zajímavou podívanou slibovalo i plánované zapálení Sokolího hrádku, který stojí v poli nedaleko Slamburku.

Duchovním otcem akce je Jiří Havlis. "Jezdím často po hradech a zámcích. Na mnoha z nich děti mají možnost koupit si dřevěný meč. Ale co pak s ním? Možná koukají na jiné děti s dřevěným mečem. Šanci vyzkoušet si opravdovou bitvu tady ale malí bojovníci nemají," vysvětlil, proč před třemi lety akci Slamburk poprvé zorganizoval.

Ta si rychle našla své přiznivce. Alena Seberová z borovanského infocentra, která se každoročně spolu s ostatními o zdárný průběh akce zasluhuje, zmínila, že na Slamburk si nacházejí cestu stovky lidí. "První dva ročníky nám propršely, i přesto jsme třeba loni přivítali tisíc lidí. Letos by tedy vzhledem k pěknému počasí mohlo dorazit patnáct set až dva tisíce návštěvníků," odhadovala.

Bitvu o Slamburk si ještě ani jednou nenechali ujít Pařízkovi od Prahy. "O Slamburku jsme se ještě před konáním prvního ročníku dozvěděli náhodou od pana Havlise. Přijeli jsme a nelitovali. Zatím jsme nechyběli ani jednou," pochvaloval si Tomáš Pařízek, jenž dorazil s manželkou Ivetou a syny Tadeášem a Tobiášem, oděnými do rytířské výstroje. "Nejvíc se těším na bitvu," hlásil Tadeáš Pařízek.