Snaha vyjít s kulturou za lidmi do ulic se již po několikáté ukázala jako správný směr. V sobotu odpoledne zaplnili nábřeží u starého mostu nejen gurmáni, ale sportovní a rekreační nadšenci z města i širokého okolí. Nabízený program byl vskutku bohatý.

Kulinářskou show měl pod patronátem známý český kuchař Marek Schober. Během odpoledne vykouzlil pro přihlížející několik specialit na grilu. K ochutnání tak byly ratatouille s pražmou, pravý hovězí burger, či grilovaný ananas se zmrzlinou. Na závěr pak Marek Schober vykouzlil pravé italské rizoto s houbami. Že šlo o opravdové lahůdky dokazovala stále se zvětšující fronta se zájemci o ochutnávky.

Kromě těchto specialit bylo možné půjčit si během akce gril s kompletním vybavením a pochutnat si tak na vlastních klobáskách, či masíčku. Této možnosti využilo mnoho gurmánů, stejně jako možnosti zapůjčit si deky a karimatky k posezení v trávě. Kromě toho bylo na nábřeží instalováno pohodlné sezení, které vyrobili zaměstnanci kulturního centra z použitých dřevěných palet k využití na letních venkovních akcích.

K dispozici byla také čajovna, vinný bar a v neposlední řadě občerstvení, kterého se ujal Pavel Šplíchal se svými kolegy. Pro děti byl připraven nafukovací skákací hrad, mini golf, kuželky i badminton. Čtenářský koutek byl zřízen v objektu „Opuštěné obydlí“ od Čestmíra Sušky, který byl na nábřeží instalován v rámci celorepublikové akce Umění ve městě. Zde také později odpoledne probíhala komentovaná prohlídka v podání ředitele Městského centra kultury a vzdělávání Jana Ivanegy, který se chopil i předávání certifikátů absolventům virtuální univerzity třetího věku.

Volné chvíle vyplňovala retro hudba z gramofonu, návštěvníci si mohli přinést i vlastní LPčka. Po devatenácté hodině se z gramofonu po nábřeží rozléhal hlas Spejbla s Hurvínkem, jakožto večerníček pro malé i velké.

Již nyní se můžeme těšit na další z podobně zaměřených akcí. Čekají nás letní kina na hřišti u domu dětí a mládeže, koncerty na náměstí, nebo třeba i Tančírna s latinskoamerickými rytmy na starém mostě.

Děkujeme všem sponzorům, zejména pak Jihočeskému kraji a Jaderné elektrárně Temelín, skupiny ČEZ, která je partnerem projektu oranžový rok 2018.

Miroslav Bžoch