Hasiči společně s veterinární správou zahájili přípravu na likvidaci kachen už v ranních hodinách. Na místo dorazilo také šest kontejnerů na usmrcenou drůbež.
"Utrácí se kysličníkem uhličitým tak, aby to bylo co nejrychlejší a nejšetrnější. Je tam 15 tisíc kachen, naskladněno bylo 22 tisíc kusů. Pět tisíc jich uhynulo v minulém týdnu, přes víkend další dva tisíce kachen," upřesnil šéf jihočeské veterinární správy František Kouba.
Na těchto číslech je podle něj jasně patrné, jak moc je virus agresivní.Na každou ze tří hal s kachnami připadají dva kontejnery. Veterinářům pomáhá při usmrcování drůbeže patnáct hasičů.

"Vstupujeme do nebezpečné zóny, kde odchytáváme kachny a ukládáme je do kontejnerů. Celý zásah probíhá v ochranných oblecích, hasiči i pracovníci veterinární správy musí mít jednorázové holinky, rukavice i masku s filtrem a po vystoupení z ochranné zóny musí být provedena dekontaminace," popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů s tím, že hasiči po dokončení likvidace drůbeže provedou následnou dezinfekci prázdných hal.
V oblasti kolem zasaženého velkochovu kachen platí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Všem chovatelům veterináři doporučili, aby své chovy uzavřeli, přemístili krmení i vodu do vnitřních prostor a zamezili tak kontaktu s volně žijícím ptactvem.V pásmu dozoru je navíc další velkochov, který také patří Mavele Dynín.

"Je tam přibližně 120 tisíc nosnic a jde o produkci vajec. Dnes tam probíhá kontrola. Budeme posuzovat zdravotní stav tohoto chovu i jeho zabezpečení, tak aby se tam nákaza nedostala," řekl v pondělí František Kouba a dodal, že zaměstnanci nesmí přecházet z jednoho chovu do druhého, aby nákazu nepřenesli.
Frahelž je teď zatím jediným ohniskem nákazy v zemi. Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku objevilo zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu.
Podívejte se na poslední případy ptačí chřipky na jihu Čech ZDE.