Zadýchaná školačka s několikakilovou vestou proti střepinám dělá dřepy, zatímco  ji s úsměvem pozorují spolužačky a veteráni z Afghánistánu. Další dívka se zase obléká do modrého hábitu, burky, kterou nosí ortodoxní muslimské ženy.

Pondělní dopolední výuku na ZŠ Bezdrevská v Českých Budějovicích zpestřili vojáci ze 151. ženijního praporu v Bechyni, kteří žákům 6. – 9. tříd představili činnost pyrotechniků, chemiků i zdravotníků. Děti si vyzkoušely základy zdravovědy a poučily se, co dělat, kdyby bouchl Temelín.

„Je to super a klidně bych tu  vestu nosila," holedbá se Eliška Zavadilová ze 7. A a předává ochrannou vestu pyrotechniků spolužačkám. Dominika Zdražilová, Eliška Uhlířová i Kristýna Vlčková si pochvalují možnost vyzkoušet si části výstroje i soutěže o dárky, kterými vojáci motivují žáky k aktivitě. „Chtěla bych vyhrát jo-jo," směje se Dominika Zdražilová a shoduje se s ostatními, že hodiny češtiny, která jim odpadla, nelitují.

Dole v tělocvičně se učí děti obvazovat zranění. „Vojáci mají obvazy napouštěné speciální látkou,  která zastaví krvácení," prozrazuje Roman Vajdečka z 151. ženijního praporu, roty EOD, zabývající se likvidací munice. „Vyprávíme o zahraničních misích a děti i učíme, co mají dělat, když v lese najdou munici z války," přidává se velitel roty EOD s tím, že tyto nálezy pak likvidují v Boleticích.

Výukový program Příprava občanů k obraně státu (POKOS) vznikl ve spolupráci s ministerstvem školství a obrany. „Ve školách, které využijí naši nabídku, připravujeme děti k obraně státu, seznamujeme je s činností armády i s nebezpečím zbraní hromadného ničení či úniku chemických látek," říká Michaela Zacharová z ministerstva obrany. „Školy mají vyučovat brannou výchovu, ale mnozí pedagogové vlastně ani netuší, jak ji učit," dodává s tím, že jejich výuka  je bezplatná.

V pondělí si její pestrost a atraktivitu pochvaloval i ředitel ZŠ Bezdrevská Pravoslav Němeček. „Programu, jež do výuky rozhodně patří, se v naší škole zúčastnilo asi 250 dětí, které zaujal," dodává ředitel Pravoslav Němeček.