Na tři desítky dětí zde totiž tento týden prožívají v příměstském táboře svůj indiánský příběh.

INDIÁNI SE NIČEHO NEBOJÍ
Rozděleny jsou děti jako správní indiáni do kmenů. „Červení jsou Bílí vlci, žlutí jsou Bílí šípy a modří zatím svoje jméno nemají,“ vysvětluje mi sedmiletá Dominika s dvěma krásnými copy. I ty jí jako správné indiánce nesmí chybět. To už se kolem mě ale řítí dvojice kluků kříčící „indiáni se ničeho nebojí“ a „tohle je moje území.“ Tu pravou hru na rudochy a bílé tváře tu rozehrávají šestiletý Adámek a stejně starý Patrik aneb Divoký bizon a Král lapačů, jak se později dozvídám. „Bojujeme proti nepřátelům. Musíme si chránit své území,“ vypráví mi kluci s naprostým přesvědčením.

UZLY I DOVEDNOSTI
Vzápětí si je ale svolává Tytykama alias Jakub Janoušek z budějovického skauta. „Správný indián potřebuje umět uzly, tak se nějaké naučíme,“ vysvětluje zhruba desítce posluchačů. Pak už každému podá kousek provazu a s trpělivostí správného náčelníka se učí škoťák, ambulanční či lodní uzel. To jiné děti zase při táborové hře prokazují svou zdatnost. Jako správní hrdinové tady do posledního dechu běhají, skáčou jako žáby nebo po jedné noze.

JAKO JEDEN KMEN
Tento tábor je však ještě o něčem jiném. Jak vysvětlila Jitka Nosková ze společnosti M-tes, jež pořádá tento a zhruba dalších čtyřicet příměstských táborů, cílem je děti naučit pracovat jako jeden kmen. „Děti se budou učit i zdatnosti, tvoření, pozorování a zručnosti,“ dodala s tím, že ve středu se děti pustily do výroby totemů a náhrdelníků. „Ve čtvrtek vyrazily poznávat bylinky a v pátek je čekala návštěva hlubocké zoo,“ dodala.

Kam na příměstský tábor:

DDM Tábor Léto s country tanci, začíná 4. 8 a končí 11. 8. Koná se na letním táboře Lhotka u Černovic, určen je pro děti od 7 do 18 let. Cena 3200 Kč, pro členy DDM za 3000.
Rodinné centrum Sluníčko v Prachaticích pořádá tradiční příměstské tábory. Od pondělí do pátku se děti vydávají na výlety, do aquaparků atd. Lze si vybrat jeden den, nebo na celotýdenní program, za který se platí 1150 korun.
Příměstský tábor sociálního podniku STEJIKA Strakonice je zaměřen na geocaching a včetně stravování stojí 1500 Kč. Jde o hru na pomezí sportu a turistiky, spočívá v užití GPS při hledání skryté schránky, tzv. kešky.
Písek Dejme šanci smyslům 6. 8. – 10. 8. (+ Smysly nejsou nesmysly od 23. do 27. 7.).
Zbrusu nový příměstský tábor DDM Písek přesvědčí, jak jsou smysly důležité. Přesvědčte se. Cena pětidenního dobrodružství činí 1500 korun.
Český Krumlov Cestou necestou kolem Krumlova = příměstskýtábor v ČK, který pořádá Rodinné centrum Krumlík od 30. 7. do 3. 8. denně od 7:30 do 16 h. Základna je na ZŠ T. G. Masaryka a tábor je pro 15 dětí od 6 do 10 let. 1580 Kč/týden.
Jindřichův Hradec Dva týdenní turnusy příměstského tábora s výukou AJ nabízí hradecká jazyková škola Zachová. Od 6. do 10. 8. v K. Řečici a od 13. do 17. 8. v J. Hradci. Vhodné pro děti od 5 do 12 let za 700 Kč s rodilým mluvčím.