V pondělí 18. května se po třech měsících opět sešlo českobudějovické zastupitelstvo. Naposledy jednali zastupitelé v únoru. V březnu bylo zasedání zrušeno kvůli koronaviru.

V pondělí ovšem obvyklý ráz narušilo hned několik úprav. Kvůli bezpečnostním opatřením a nutnosti dodržovat potřebné rozestupy se zasedání nekoná jako jindy v budově na náměstí Přemysla Otakara II. ale ve Sportovní hale ve Stromovce. Navíc musejí mít zastupitelé nasazené roušky a zrušen byl také obvyklý bod vystoupení občanů. Tentokrát budou občané mít možnost vystupovat přímo k jednotlivým bodům po diskuzi zastupitelů.

Testování na koronavirus. Ilustrační foto
Jihočeské nemocnice nové samoplátce neobjednají

Na programu jednání je mimo jiné schvalování podpor pro fotbalové akademie působící ve městě, neinvestiční dotace jako příspěvek na zajištění promítání v Letním kině Háječek nebo příspěvek na na zajištění festivalu vodní turistiky "Lodě na vltavské vodě" či prodej pozemku v Hálkově ulici soukromému investorovi, který připravuje výstavbu bytového domu.

Letiště v Budějovicích.
Kraj vyčistí kasárna u letiště od objektů po armádě

Lze očekávat, že zastupitelstvo bude jednat do pozdních nočních hodin, jak se v poslední době stalo pravidlem. Zasedání začíná pravidelně v devět hodin dopoledne.

Při jednání byla například schválena podpora pro promítání v Letním kině až do výše necelého 3/4 milionu korun, dále pak pro Regionální fotbalovou akademii Jihočeského kraje (750 000 korun), hokejovou akademii působící pod HC ČB a hokejovým svazem (8 milionů) a fotbalovou akademii Dynama (6 milionů korun). Třeba trenéři posledně jmenované akademie jsou ale zavázání k bezplatnému působení na školách v Českých Budějovicích.

Podpořena byla i žádost o dotaci na revitalizaci části bývalých Žižkových kasáren. Zastupitelé schválili také vypsání veřejných soutěží na projekty víceúčelových domů s nájemným bydlením ve Čtyřech Dvorech a parkovacího domu u Sportovní haly.

Opozice požádala o svolání mimořádného zastupitelstva kvůli vlivu mimořádné situace a jejích ekonomických dopadů na rozpočet města České Budějovice. O termínu jednání by měl rozhodnout primátor Jiří Svoboda v nejbližších dnech. Mělo by se ale konat nejpozději do 21 dnů.

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU

Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz