Manželé Marie a Josef Polanští přijíždějí každoročně z Hlavatců. „Dřív se vše dělo jen u Kubatova pomníku, teď na dvou místech,“ srovnává Josef Polanský. Odpoledne si spolu užívali program na návsi. „Táhne nás sem hudba. A dáme si pivo, klobásku, Podhoranku, posedíme a spokojeni se navečer vrátíme domů. Ale k pomníku si občas sjedeme i na kole, protože je to moc pěkné místo,“ pochvalovala si Marie Polanská slavnosti i místo, které si vybrala k životu, než se šla podívat na vystoupení dětí z pištínské mateřské školy.

Ilustrační foto
Žně začaly dřív, ale náskok zkrátil déšť

Stálo za to. Ředitelka mateřinky Kamila Lidralová totiž složila a naučila děti krásné rýmované texty, které se točily kolem školky a Pištína. „Nacvičovali jsme asi tři měsíce. S programem jsme už vystupovali třeba na Bambiriádě v Budějovicích a teď na Zahradní slavnosti u nás v Pištíně. Děti jsou opravdu velmi šikovné. Dnes jich bylo méně, protože některé odjely s rodiči na dovolenou,“ řekla nám po vystoupení ve velikém diváky přeplněném stanu Kamila Lidralová. A protože prckové také úžasně zpívali a předvedli i taneční choreografii, všichni si zasloužili odměnu. Pochutnali si na zmrzlině podle svého výběru.

A Zbudovské slavnosti pokračovaly jak do noci na návsi až k ohňostroji, tak u pomníku rychtáře Kubaty, který prý roku 1581 „dal hlavu za Blata“, když hájil zájmy sedláků před hlubockou vrchností. Přestože jde možná jen o legendu, v roce 1904 mu byl u Zbudova postaven pomník a zdejší lidé ho i po staletích vnímají jako symbol boje za spravedlnost a právo.