PNP vyzvala „motýlology“ k identifikaci, a vskutku se vzápětí ozvala řada čtenářů z celého Dolního Bavorska. „Podle nich jde o housenku lišaje vrbkového,“ sděluje deník. Pro bližší informace odkazuje na www.schmetterling-raupe.de. Řada informací o neobvyklém, v noci aktivním, motýlu jsou i na našich vyhledávačích, například na www.seznam.cz. Odtud jsme převzali i fotografii od Jiřího Hodečka.

„Lednička“ knih

To, co už existuje například ve Vídni či v Berlíně, je nyní i v Linci – veřejná knižní police, z níž si může kdokoliv vzít nebo do ní dodat knihu, napsal deník OÖN. V Linci jako tento otevřený regál funguje vysloužilá chladnička s proskleným čelem. Projekt vyšel z organizace Linecká městská dílna. Ta také tzv. „Book Fridge“ stojící před její budovou poprvé naplnila. „Jedním z důvodů prý bylo, aby se tento prostor zatraktivnil poté, kdy stavba Ars Electronica Centra zhatila zdejší výhled na Dunaj,“ píše list. „Dalším důvodem je snaha probudit v lidech zájem o čtení.“

OÖN připomínají, že projekt pracuje na základě důvěry – lidé si knihy mohou brát, aniž by byli povinováni dodat místo nich jiné. „Už po krátké době se nabídka v ‚chladničce‘ rozšířila i o CD, počítačové hry a podobně,“ dodává. Z knih je tu možné nalézt cokoliv, od dobrodružných románů po slovníky.