V pátek k původní čtveřici přibyl pětačtyřicetiletý iniciátor nepovoleného shromáždění a pochodu na Máj z minulé soboty, čtyřicátník, jenž již o týden dřív napadl policisty, kteří právě eskortovali zadrženou osobu a šestačtyřicetiletý muž, který před týdnem autem najel na zasahujícího strážníka a srazil ho k zemi. Tomu v případě odsouzení hrozí až šest let za mřížemi.

Policisté jsou opět v případě narušení veřejného pořádku připraveni zakročit. Jejich mluvčí Jiří Matzner ale vyzývá  všechny obyvatele, aby se roztržkám vyhýbali. „Doporučujeme opakovaně občanům, aby se do možných násilností nezapojovali ani je nepodporovali. Radikálové, kteří přijíždějí do města strhnout ostatní  k potyčkám, naši společnou situaci nevyřeší," zdůrazňuje Jiří Matzner.

Krajský policejní ředitel Radomír Heřman k tomu zdůrazňuje: „Bez ohledu na příčiny současné situace není možné, aby si dvě skupiny lidí, někteří dokonce ozbrojení, mezi sebou vyřizovaly účty. Takové jednání je protizákonné," vysvětluje důvody předchozích policejních zákroků.

Ty ale řadě obyvatel leží v žaludku a na protest proti nim se má dnes uskutečnit jedno z plánovaných shromáždění.  Jsou přesvědčeni, že zákrok o uplynulé sobotě byl přinejmenším nepřiměřený.

U policejního zákroku neměl dav vůbec co dělat

Může člověka zpacifikovat neuniformovaný policista? Proč mezi zadrženými byli i přihlížející obyvatelé? Jak to, že v poutech skončili i lidé, kteří se na záběrech ze zásahu nechovají nijak nezákonně? To jsou nejčastější otázky, které padají v diskusních fórech na internetu a čelili jim i muži v uniformách na úterní diskusi, kterou kvůli situaci na budějovickém sídlišti Máj svolala radnice.

Policejní mluvčí Jiří Matzner ale pochybení kolegů odmítá. „Policisté prováděli zákrok pod jednotným vedením a postupovali podle zákona," zdůrazňuje.

Ten mimo jiné říká, že pokud policisté vyzvou lidi, aby opustili daný prostor, jsou všichni přítomní, bez ohledu na to, zda patří mezi protestující, nebo jen přihlížejí, povinni takovou výzvu uposlechnout. „Všechny přítomné osoby byly opakovaně vyzvány k opuštění prostoru, kde policie zasahuje. Byl dán dostatečný časový prostor k opuštění místa," vrací se k uplynulé sobotě Jiří Matzner. „Nikdo neměl v místě zákroku co dělat," zdůraznil všem rozhořčeným obyvatelům už na shromáždění vedoucí odboru jihočeské pořádkové policie Martin Souček. Zároveň zdůraznil, že nikdy nebyl důvod  k násilí bez aktivního útoku protistrany.

I zákrok neuniformovaných či jinak neoznačených policistů patří mezi normální bezpečnostní opatření. Pokud to nesnese odkladu, mohou se legitimovat až po ukončení zákroku. Jejich úkolem může být jednak získávání informací pro štáb, mohou ale podle Martina Součka i zakročit například vůči předem označeným osobám.   „Že se dopustily protiprávního jednání dřív, je  zadokumentováno," komentoval  případy, které stále hýbou veřejným míněním.

Útržky záběrů kolujících po internetu mohou být v řadě případů zavádějící. „Policie má k dispozici videozáznamy ze zákroků a také podněty od občanů, včetně fotografií a videozáznamů. Všechny tyto materiály policie využívá k dokumentaci protiprávního jednání osob," vysvětluje Jiří Matzner.

„Stejným způsobem jsou dokumentována konkrétní použití donucovacích prostředků jednotlivých policistů a jejich přiměřenost. V této souvislosti prověřujeme také jednotlivé podněty od občanů na nepřiměřené zákroky jednotlivých policistů," ubezpečuje zároveň, že ani podezření z nepřiměřeného zásahu neskončí zametené pod kobercem.