Touto metodou plánoval postavit i zubařskou ordinaci, která vznikla před časem. „Jel jsem kvůli tomu do Holandska za jednou firmou, ale ukázalo se, že to byl komplikovaný nápad. Myšlenka mi ale stále ležela v hlavě,“ vzpomíná Michal Trpák, jak to všechno začalo. Loni v rámci exteriérové výstavy Umění ve městě uspořádal sochařské symposium, z něhož vzešly lavičky a další drobný 3D tisk. „Pak už byl jen krůček k tomu vytisknout dům,“ říká sochař.

NETRADIČNÍ BYDLENÍ SI MŮŽETE PRONAJMOUT

Projekt Prvok Michal Trpák připravoval od loňského podzimu, s tiskem začal ve čtvrtek. Za osm hodin vznikla ve spolupráci s architektkou a pedagogem z ČVUT celá ložnice.

Dům a socha Prvok bude mít na půdorysu 42m² ložnici, koupelnu, wc a obytnou část. Náklady na stavbu takového domu budou činit kolem tří milionů.
Obytná socha Prvok.Zdroj: Vizualizace: scoolpt

Jak? „Robot vrství na sebe nudle betonu podle dat, jak je naprogramovaný. Schne to v podstatě hned,“ vysvětluje. V pondělí plánuje tým dodělat dům včetně prostředních zdí. „Pak se budou dělat sítě, interiéry, podlahy. Ve zdech budou rozvody a tepelná izolace,“ přibližuje Michal Trpák. Měsíc bude trvat střecha s dřevěným krovem a interiéry. Po dokončení dílo převezou na náplavku do Prahy, kde bude k vidění od 18. srpna po dva měsíce. Pak se dům přesune k Lipencům u Prahy, kde bude k pronájmu.

Budoucí nájemníci se prý nemusí ničeho bát. Stavba bude odolná vůči přírodním vlivům. „Je skoro nezničitelná,“ ujišťuje umělec. Při statických testech na segmenty domu navršili 50 tun. „Na místní podmínky zatížení sněhem by stačilo pět. Zatížili jsme dům desetkrát větší vahou a ani se nehnul,“ vysvětluje Michal Trpák.

Pokud běží míchačka, pumpa i robot, stačí ke vzniku hrubé stavby maximálně dva lidi, kteří vše kontrolují. „Tím pádem je i úspora řemeslníků,“ poukazuje Michal Trpák na další výhodu. S týmem stále ladí celou technologii a věří, že by se dala v budoucnu nabídnout dál. Bude tisknout domy na zakázku? „I to je možné,“ nevylučuje možnost sochař.

UMĚNÍ S FUNKCÍ

Díla vzniklá 3D tiskem loni vystavoval. Je i toto ještě umění? „Já tomu říkám obytná socha,“ usmívá se Michal Trpák a přemýšlí: „Dům je na organickém půdoryse, nemá žádné pravoúhlé stěny. Má být ale obyvatelný, architektura už je podmíněna funkcí na rozdíl od umění, kde funkce být nemusí.“

Až jeho nynější dílo, které bude mít nakonec 35 tun, odveze do Prahy kamion, bude se Michal Trpák zabývat 3D tiskem i nadále. „Věnovali jsme tomu hodně času, energie, peněz, budeme to rozvíjet. Pořád nás to baví,“ říká.

Vytiskne obydlí i sám sobě? „Uvažuji o tom do budoucna,“ připouští na závěr umělec, který v prototypu prý určitě přespí.