Dobrá zpráva pro Budějovice. V minulém roce tady podle aktuálního přehledu vydaného Českým statistickým úřadem (ČSÚ) přibylo obyvatel. Sice jen o 32, nicméně i tak je to po dlouhé době obrat z červených čísel do černých. 

Není to ale tím, že by se do města stěhovaly další rodiny. Statistickou bilanci zachraňuje porodnost, která byla v posledním roce o 79 lidí vyšší než úmrtnost. Výrazný obrat k lepšímu přitom zřejmě čekat nelze. Petra Dolejšová z českobudějovické krajské správy ČSÚ připomněla, že počet obyvatel Budějovic se postupně snižuje od roku 1994, a to hlavně proto, že se lidé z města stěhují pryč.

„Jen za posledních pět let z Budějovic odešlo 11 199 osob, přičemž ve stejném období se sem přistěhovalo 10 301 lidí," upřesnila Petra Dolejšová. Od roku 2010 tak metropole migrací ztratila 898 obyvatel, což je stejné, jako kdyby se zcela vylidnil například Hosín. Od roku 1994 přitom Budějovice přišly celkem o 6508 obyvatel.

Obdobné problémy ale mají i další města na Českobudějovicku. Během minulého roku se snížil počet obyvatel také v Týně nad Vltavou, Nových Hradech a ve Zlivi. Zlivský starosta Jiří Štabrňák si odliv občanů neumí vysvětlit. „V průběhu let jsme tu postavili 100 nových bytů, přibylo tady 50 rodinných domů. Pracovních míst je tu také dost. A autobusové spojení hodnotím jako dobré," řekl Jiří Štabrňák.

Z metropole se lidé stěhují do malých měst

Jaké je nejlepší a nejméně oblíbené místo k životu na Českobudějovicku? V očích lidí, kteří uvažují o stěhování, vítězí Hluboká nad Vltavou, naopak propadá Týn nad Vltavou.

Ukazují to aktuální data zaznamenaná Českým statistickým úřadem (ČSÚ) v menších městech okresu. „Vezmeme-li v úvahu situaci za posledních pět let, pak v absolutních číslech nejvíce obyvatel přibylo městu Hluboká nad Vltavou, naopak nejvíce jich ubylo tedy kromě Budějovic v Týně nad Vltavou," upřesnila Petra Dolejšová z českobudějovické krajské správy ČSÚ.

Makléř Jiří Kahoun z budějovické realitní kanceláře Fortuna už dříve pro Deník uvedl, že pokud někdo nemá v Týně nebo blízkém okolí jistotu stálé práce, pro stěhování do města se těžko rozhodne.

„Poptávka po bydlení v Týně je pouze ze strany lidí, kteří ve městě nebo okolních obcích žijí už delší dobu a mají k danému místu vztah," řekl Jiří Kahoun. „Aby se Budějovičák, který má práci v krajském městě, přestěhoval do Týna, se nestává. A to ani přes výhodnější ceny bydlení v Týně. Ochota lidí dojíždět je malá," vysvětlil makléř.

Kromě Týna nad Vltavou, který za poslední rok vlivem stěhování přišel o 45 obyvatel (vysoká porodnost snížila celkový úbytek na 36 osob), ubylo lidí také ve Zlivi a Nových Hradech.

V případě Českých Budějovic, kde je úbytek obyvatel v posledních letech největší, lidé podle Petry Dolejšové dávají před životem ve velkém městě přednost bydlení blíže přírodě. „Lidé chtějí využívat výhody bydlení mimo větší město a zároveň upřednostňují krátkou dojezdovou vzdálenost do Budějovic," zmínila Petra Dolejšová s tím, že proto se novým domovem mnoha Budějčáků stávají Srubec, Litvínovice či Lišov.