Zpovzdálí znal tuto školu i Tomáš Drs, který sem v dětství jezdil za příbuznými. I tak byl překvapený, když sem coby budoucí ředitel přijel před rokem a půl na pohovor. „Vždy jsem si říkal: Taková malá, krásná vesnička a za ní stojí takový kolos,“ vzpomíná na první dojem, který na něj budova udělala. Jako historika jej otázka výstavby tak velké školy a jejího umístění v menší obci zajímala.

NA TRUC NĚMCŮM

„V minulosti tu byl německý jazykový ostrov, takzvaný Sprachinsel. Vedl se zde kulturní boj mezi vlivem českým a německým. Český živel silou postupně převládl, a tak zde na konci dvacátých let byla vybudována dominantní stavba s názvem Svatováclavská jubilejní škola,“ vypráví. Tu, jak název napovídá, otevřeli ve Strýčicích roku 1929 u příležitosti výročí zavraždění svatého Václava, které se tehdy konaly v celé republice (v současnosti se historici přiklání k tomu, že byl svatý Václav zavražděný v roce 935).

Nemocnice České Budějovice. Ilustrační foto
Do nemocnice už se návštěvy nedostanou

Nutno uznat, že lepší místo si stavitelé vybrat nemohli, alespoň co do přírodních krás. Škola se nachází v krásném prostředí s výhledem na nedaleký rybník Dehtář, v těsné blízkosti kopců Blanského lesa. Specifickou atmosféru ještě dokreslují koně pasoucí se na okolních loukách.

Jak to ale s vesnickými školami bývá, vybavení zde nebylo na takové úrovni jako v městských školách, z čehož byl dle svých slov překvapený i současný ředitel. „Byl to pro mě takový kulturní šok. Městské školy vypadají vybaveností jinak,“ říká ředitel školy, který sem přišel z Českých Budějovic. „Přijde mi iracionální, že takhle velkou školu zřizuje malá obec, která nemá tolik finančních prostředků,“ poukazuje Tomáš Drs na klíčový problém.

PRVNÍ V KRAJI

Házet flintu do žita se ale nechystá. V současné době tak s místním starostou i starosty okolních obcí pracují na zřízení svazku obcí, který jim umožní navýšení finančních prostředků pro školu a snadnější přístup k dotačním projektům. „Svazek obcí už je založen. Teď se musí vyřešit majetkoprávní vztahy mezi Strýčicemi a ostatními obcemi a převod školy. Je to běh na dlouhou trať. Naším cílem ale je, aby to bylo co nejdříve,“ vysvětluje Tomáš Drs s tím, že když se to povede, bude strýčická škola první svazkovou školou v kraji.

SKLO. Prosklené východní průčelí  má mít nová hala v českobudějovické Stromovce.  Objekt nabídne dvě palubovky.
Nová budějovická hala nabídne více sedadel

Dodává, že v závislosti na převodu školy pod nového zřizovatele je v plánu i celková revitalizace školní budovy. I když škola v minulém roce dostala novou kotelnu a ve všech třídách prvního stupně přibyly interaktivní tabule, zaslouží si toho podle Tomáše Drse mnohem víc. Zpracovaná už je studie nové podoby školy a projekt na celkovou rekonstrukci.

PARKOVIŠTĚ I FASÁDA

„Škola bude zateplená, stará okna nahradí nová dřevěná, v plánu je nová fasáda a střecha. Charakter školy se ale nesmí změnit,“ říká Tomáš Drs s tím, že by zde měl vzniknout i venkovní učební prostor, sportovní a dopravní hřiště, vyrůst by tu mělo též parkoviště pro návštěvy a zaměstnance školy.

Úkol má před sebou Tomáš Drs nelehký. Ti méně trpěliví by to možná zabalili, být lepší si ale škola podle něj prostě zaslouží. „Budova školy je krásná. Okolí je pro děti nádherné. Učí se zde dobře. Libí se mi i komunitní prostředí školy, kde se všichni znají. Chodí sem děti, jejichž rodiče a prarodiče v minulosti školu též navštěvovali. Když zde pořádáme školní akce, tak sem za vnukem přijdou rodiče i prarodiče a říkají si, jak to tu vypadalo v době jejich školních let, a společně vzpomínají,“ dodává na závěr s úsměvem.

Ve stylu 60. a 70. let minulého století se nesl sobotní ples Divadelního spolku Vltavan ve vltavotýnské Sokolovně.
OBRAZEM: Rebelové na plese. Divadelníci představili nový kus