Slavnost se konala u příležitosti oslav 90. výročí vzniku samostatného Československa. Mezi osm osobností, které přijaly vyznamenání Za statečnost a Za zásluhy, patřili také dva českobudějovičtí hasiči Drahomír Malý a Roman Pudivítr, a policista Martin Homolka.

„Oba ocenění hasiči zasahovali 21. listopadu 2006 u požáru v objektu právě dokončovaného Mercury Centra v Českých Budějovicích,“

vysvětluje mluvčí Hasičského záchranného sboru Vendula Matějů.

Hrozil výbuch

„Zrovna když jednotky hasičů přijížděly, na staveništi spadla jedna propanbutanová láhev na tři další. Krátce před příjezdem hasičů pak jedna láhev explodovala.“

Oba vyznamenaní hasiči prokázali obrovskou statečnost, když s nasazením života ochlazovali nevybuchlé propanbutanové láhve.

„Svým zásahem tak zabránili dalšímu výbuchu a škodám na životech, zdraví a majetku,“ dodala Matějů.

„Medaile jsme dostali za hašení požáru, při kterém hořely i propanbutanované lahve,“ říká skromně dvaačtyřicetiletý Drahomír Malý z Nové Vsi u Českých Budějovic. „Na riziko jsme přitom nemysleli. Jednali jsme automaticky, jak jsme naučení a zvyklí jednat. Dělali jsme jenom to, co jsme dělat museli. Láhve jsme oba hasili v určitém zákrytu. Kdyby explodovaly, chěli jsme mít nějakou jistotu. Riziko jsme si moc dobře uvědomovali, protože jedna hořící bomba vybuchla krátce před naším příjezdem. I další hořela, a každým okamžikem hrozilo, že exploduje. Proto jsme je pro jistotu při ochlazování chránili.“

Na místě tehdy zasahoval i jeho třicetiletý kolega z českobudějovické stanice Roman Pudivítr.

„Věděli jsme, že se musíme za něco schovat, aby se nám něco nestalo, když to bouchne,“ říká Pudivítr.

„Na to, co by se nám mohlo tenkrát stát, jsem ale tehdy nemyslel. S kamarády jsme se pak o tom ale kolikrát bavili. Riziko bylo značné, jenže každý jsme naučený chovat se tak, aby se nám nic nestalo. A to je při zásahu důležité,“ doplňuje Roman Pudivítr, který dělá u hasičů jedenáct let.

Hrdina z dálnice

Vyznamenání Za statečnost dostal také jihočeský policista Martin Homolka. Z důvodu zahraniční cesty se však pátečního slavnostního večera nemohl zúčastnit.

Martin Homolka cestou z motorkářského srazu v Rakousku pomohl na dálnici svému kolegovi, který se těžce zranil při dopravní nehodě.
O jeho statečném činu psal Deník nedávno.