Téměř šedesát drobných zlatých křížů se stalo tento týden symbolickým poděkováním pro mnohonásobné dárce krve z regionu. Pětatřicet zlatých křížů 3. třídy za 80 odběrů a třiadvacet zlatých křížů 2. třídy za 120 odběrů si v úterý 31. května 2022 z Metropolu odnesli ti, kteří se rozhodli dobrovolně a nezištně darovat část sebe sama pro záchranu druhého člověka. Slavnostní akt se tentokrát konal u příležitosti Světového dne dárců krve, který se na celém světě slaví 14. června. „Není to o povinnosti, ale o vůli to udělat a dělat to dobrovolně. V případě těchto konkrétních dárců je to téměř celoživotní poslání, což si určitě zaslouží velký respekt a obdiv,“ uvedl k ochotě dobrovolných dárců pomoci nemocným náměstek primátora Tomáš Chovanec.

Primář transfúzního oddělení českobudějovické nemocnice Vít Motáň velmi kvituje vstřícnost dárců: „Dovolím si jeden příklad z poslední doby pro představu, k čemu se krev dárců reálně využívá, protože to mnohdy není tak hmatatelné. Aktuálně jsou v českobudějovické nemocnici tři děti s akutní leukémií a díky péči zdejších dětských hematologů mohou být léčeny právě tady a nemusejí dojíždět do Motola. Díky darované krvi a destičkám jsme schopni jim zajistit odpovídající péči v našem městě.“

Jihočeský kraj patří desítky let k těm dárcovsky nejstabilnějším, což zatím garantuje dostatek krve pro nemocné nebo zraněné pacienty. Město dlouhodobě podporuje bezplatné dárcovství krve. V Českých Budějovicích bylo v roce 2021 registrováno přes 8 000 dárců a úctyhodných 12 413 odběrů. Dárcovství krve v regionu podporuje také Jihočeský kraj a významně se na něm podílí Český červený kříž.

Hlasování pro projekty

Budějovická radnice tento týden spustila hlasování o projektech přihlášených do takzvaného participativního rozpočtu. Lajkování projektů přihlášených do letošního ročníku tak zvaného participativního rozpočtu PRO Budějce, který je zvláštní kapitolou městského rozpočtu, začalo ve středu 1. června 2022. O podporu veřejnosti se bude dva týdny ucházet 35 projektů. Navrhli je občané a rozdělovat se bude deset milionů korun. Podporu veřejnosti potřebují ke svému dalšímu postupu v systému hodnocení.

„Veřejnost, a nejen Budějčáci, tak mohou vyjadřovat podporu formálně schváleným projektům participativního rozpočtu do 15. června. Při lajkování jde v podstatě o ověření toho, jak moc se veřejnost ztotožňuje s daným nápadem, a zda má smysl se jím dále zabývat. Podpořit může kdokoliv libovolný počet projektů (každý projekt však max. 1x). K postupu dál musí projekt nasbírat alespoň 100 „líbí se mi“. Jen tak se přiblíží případné realizaci,“ říká 1. náměstek primátora Juraj Thoma.

Zájemci mohou lajkovat na webu radnice pod odkazem PRO Budějce, kde jsou uvedeny i veškeré související informace.