Čtvrteční akce odstartovala na prostranství před sportovní halou, kam byli možní zájemci pozváni. Po prvotním vyhlížení se z dálky začala jako první blížit se čtyřnohým miláčkem dvojice mužů. Majitel fenky Asty Petr prozradil, že o bezplatném očkování se dozvěděl v Kontaktním centru Prevent. „Byly tam letáčky," přiblížil.

Využít možnost ošetřit svoji parťačku neváhal. Podle vlastních slov totiž platí, že jeho Asta je pro něj skutečně tím nejbližším přítelem. „Jsme spolu denně už sedm let, kdy jsem si ji vzal z útulku," poukázal.

Psi nijak netrpí

Veronika Krepsová z Výjezdové veterinární služby v Českých Budějovicích uznale poznamenala, že Petr se o Astu stará příkladně. Její kondice je prý totiž ve vynikajícím stavu. „Paradoxem je, že možná právě psi lidí bez domova se dočkávají lepší péče než jejich majitelé," přemítala pracovnice Výjezdové veterinární služby.

Po ošetření dalších dvou psů pak strážnicí městské policie prokázali svoji znalost o pohybu lidí bez střechy nad hlavou v ulicích krajského města. „Měli bychom zajet k poště, tam se zdržuje jeden pán, který je na vozíčku a má psa," zaznělo.

Po přejezdu na zmíněné místo kolem muže Rostislava skutečně pobíhal pejsek Max. „Je mu osm let. Před rokem jsem si ho vyhlédl v útulku," prozradil páníček v momentě, kdy se s Maxem přátelsky mazlil.

Za dobu jejich přátelství se Max dočkal očkování poprvé. „Nemám na to peníze," prohodil Rostislav.

Dohromady pak celá výjezdová skupina ošetřila třináct psů. Mluvčí městské policie Věra Školková výsledky akce vnímá kladně. „V důsledku neočkování psů by mohlo dojít k ohrožení dalších zvířat občanů města," řekla mluvčí.

Všichni zvířecí pacienti se dočkali očkování proti vzteklině, odčervení a případně odblešení, pokud bylo potřeba. Běžná cena ve veterinární ordinaci by se podle Veroniky Krepsové pohybovala od 450 do 500 korun. Podle Veroniky Krepsové se při takovýchto akcích využije potenciál výjezdové veterinární služby. „Běžně vyjíždíme k ošetření zvířat v jejich domácích prostředích, čímž se vyhnou možnému stresu v ordinacích," dodává dále sympatická veterinářka.

Lidé bez domova a městští strážníci se mezi sebou velmi dobře znají, jak už bylo zmíněno. První skupina ale zástupce policie většinou nevidí ráda. Tentokrát situace byla opačná. Strážníci své „kamarády" vyhledávali za účelem pomoci. „Je to od nich hezké," uznal Petr, který prý v případě opakování akci rád využije znovu.