„Počítala jsem s tím, že mi v očkovacím centru dají na konci roku třetí dávku proti klíšťovce, ale protože to tam zavřeli, nestihla jsem to. Kvůli tomu jsem pak ani nedostala roční příspěvek 450 korun od VZP,“ řekla deníku Marie Lhotáková z Českých Budějovic.

Podobně si postěžovala i Jana Vernerová z Rožnova. „Když jsem zjistila, že očkovací centrum zrušili, musela jsem do lékárny, tam mě injekce stála 440 korun a ještě stovku jsem pak dala u svého doktora za aplikaci. Na zdravotním ústavu by mě to dohromady stálo jen čtyři sta.“

„Očkování nemá vazbu na zdravotní pojišťovny, provoz očkovacího centra nebyl plně rentabilní,“ vysvětlil zrušení centra Karel Maxa, pověřený řízením ZÚ a dodal, že očkování bude zajišťovat soukromá firma. V prostorách ZÚ v ulici L.B. Schneidera zahájí provoz pravděpodobně v únoru.

Již na začátku ledna ale začalo fungovat Očkovací centrum (OC) na Poliklinice Sever v Českých Budějovicích. „Poskytujeme stejné spektrum služeb jako bylo na zdravotním ústavu, jsou to očkování pro naše podmínky, jako například klíšťová encefalitida nebo meningitida, tak i očkování do zahraničí,“ upřesnila lékařka OC Miriam Čermáková. Až na několik výjimek jsou ceny vakcín dražší než loni. „Klíšťovka u nás stojí 490 korun,“ uvedla pro příklad Miriam Čermáková cenu nejžádanějšího očkování.