A právě v těchto dnech je na očkování ta nejvhodnější doba.

„Podzimní měsíce jsou nejoptimálnější dobou pro očkování proti chřipce, která obvykle hrozí nejvíce v lednu a v únoru – předepidemické měsíce. Po očkování je dosaženo ochrany za dva až tři týdny, trvání ochrany po očkování je šest měsíců až jeden rok,“ zdůrazňuje František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Ale ne vždy je očkování na sto procent účinné. Chřipkové viry jsou totiž do značné míry variabilní a průběžně mění své složení. Na to reagují hygienici zase změnami očkovacích látek.

A pro koho je očkování proti chřipce odborníky a lékaři doporučováno? Zejména pro starší osoby.

„Tuto metodu ochrany proti chřipce doporučujeme zejména pro osoby starší šedesáti pěti let, pro pacienty s chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce, cév, osoby s cukrovkou, s onemocněním ledvin a poruchami imunity,“ vysvětluje Kotrba. „Očkování má svůj význam i pro osoby v produktivním věku, které pracují v prostředí nebo kolektivech, kde se nákaza šíří snadno a kde zvýšený počet pracovních neschopností může komplikovat chod pracoviště. Na mysli mám tedy například zdravotnický personál v nemocnicích a podobně,“ doplňuje.

I když hygienici zaznamenávají zvýšený výskyt akutních respiračních onemocnění, tak epidemie je ještě daleko. V minulých letech se ale například už o epidemii mluvit mohlo. Například v sezoně 2007/2008, kdy byla epidemie v kraji dva týdny.