Vedete několik kroužků pro děti, pomáháte s organizací přírodovědných soutěží a jste také spolu s dětmi z vašeho přírodovědného oddílu autorem originální knihy Vzhůru do bažin!. Jste vzděláním přírodovědec, učitel nebo publicista?
Kdepak. Samá voda. Vzděláním jsem oční optik. Chvíli jsem se prodáváním a děláním brýlí i živil, ale táhlo mě to jinam. Nakonec jsem jsem skončil na „volné noze", abych se mohl věnovat tomu, co mě baví nejvíc. Přírodě 
a dětem.

Vy sám jste chodil do přírody od malička?
Moje děravá paměť moc daleko nesahá, ale co si vzpomínám, nechtěl jsem nikdy dělat nic jiného. Chytal jsem ryby 
a brouky. Domů jsem pořád tahal nějaká zvířata. Někdy živá, jindy mrtvá. Vyvářel jsem lebky a kostry. Sbíral jsem cokoliv, co mi v přírodě přišlo pod ruku a budoval 
si domácí muzeum. Kreslil jsem zvířata a četl jednu knihu o přírodě za druhou. Prostě úchylka od narození.

Jak dlouho vedete váš přírodovědný oddíl Volavky?
Už dvanáct let. Na začátku jsem ani nepomyslel na to, že bychom mohli takhle dlouho vydržet. Stalo se.

Změnily se v něčem děti za dobu trvání oddílu?
Děti jsou pořád stejné. Někoho to baví víc a nechybí na žádné akci. Někdo to zas až tak moc nežere. Většina členů určitě do oddílu nechodí kvůli biologickým znalostem, ale spíš kvůli partě, společnému blbnutí a zážitkům, které nemůžou mít se školou nebo s rodiči.

Kdo vybral pro oddíl jméno?
Každý kdo chtěl, tak něco navrhl a pak jsme hlasovali.

Zážitky oddílu, přírodovědná pozorování a další věci jsou zaznamenané v knize Vzhůru do bažin!. Představte ji stručně 
v několika větách?
Je to kniha  nápadů a návodů na nejrůznější činnosti. Převládají přírodovědné pokusy a pozorování, ale máme tam i kapitolu o kreslení, fotografování, vaření, vyrábění a pohádkových bytostech. Tak či onak, všechno se točí kolem vody – rybníků, řek, potoků a bažin.
Kniha je určena pro zvídavé děti a kohokoliv dalšího – rodiče, učitele, vedoucí kroužků. A je to bomba, za to vám ručím.

Kdy vás napadlo ji vytvořit?
Před třemi lety jsme psali projekt. Kniha je jedním z jeho výsledků.

Jak se na tom podílely děti?
Děti samy na sobě vyzkoušely většinu činností, které kniha obsahuje. Já jsem je honil do práce a fotil. Pak jsme to dali dohromady a bylo.

Dá se vaše kniha někde sehnat?
Prodávat ji nesmíme. Vážné zájemce odkazuji na oddílový web (volavky.trebonsko.org), tam najdou kontakt a můžeme se domluvit.

Teď chystáte další podobnou knihu, o čem bude?
Chtěli bychom vydat podobnou knihu o lese. Sháníme peníze na celý projekt. Kdyby se našel někdo, kdo by nás chtěl jakkoliv podpořit, je vřele vítán.

Máte v rodině pochopení pro vaše časově náročné aktivity?
Ale jo. Snažím se rodinu 
a práci skloubit dohromady. Zatím se to daří.