Jen v loňském roce řešili v celé republice během tří dnů pracovního volna 114 požárů v domácnostech se škodou za téměř osm milionů korun. Nikdo naštěstí nezemřel, ale několik lidí utrpělo zranění a skončili 
v nemocnici. Dva z těchto požárů vznikly při vaření, devět jich bylo od hořících svíček.

Mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová uvedla, že mezi největší události loňských Vánoc patřil třeba požár sakristie kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Valašském Meziříčí se škodou 50 tisíc korun, vzplanutí kuchyně domu od hořící svíčky ve Štěpánově na Olomoucku se škodou 100 tisíc korun nebo požár rodinného domu u Prahy, kde od prskavky chytl stromek a následně i celý byt. Tento požár si vyžádal dva zraněné a škoda se vyšplhala až na 600 tisíc korun.

„Nejčastější příčinou těchto požárů je nedbalost dospělých. Většinou se jedná o špatnou manipulaci s otevřeným ohněm, kouření nebo zanedbání bezpečnostních předpisů," popsala Nicole Zaoralová. V souvislosti s vánočními požáry hasiči doporučují obezřetnost hlavně při používání zapálených svíček na adventních věncích. Ze statistik totiž vyplývá, že podobných výjezdů v posledních letech značně přibývá. Lidé by si proto měli dobře uvědomit všechna rizika, která jsou spojená s otevřeným ohněm v domácnostech.

„Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody," vysvětlila mluvčí hasičů.

Pokud si nechcete zbytečně zkazit svátky, dodržujte základní pravidla bezpečnosti. Třeba svíčky lze umístit pouze na stabilní nehořlavé podložky. Rozhodně není vhodné dávat je k oknům do průvanu, blízko záclon či do těsné blízkosti sedaček, jiných textilií nebo na poličky nebo skříně.

„Pamatujte i na to, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem, jsou určeny jen k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je velké," nabádá mluvčí Zaoralová. Když už přece jen dojde k požáru, snažte se zachovat klid a nepodléhat panice. Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek.

Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Využijte hasicí přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek 
z neumělých vláken a podobně. Dávejte při tom pozor, aby vám oheň neodřízl únikovou cestu. „Pokud dojde k požáru stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. Zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem," dodala Nicole Zaoralová.