27,5 procenta lidí na celém světě se ale nepohybuje dostatečně, v zemích s vysokými příjmy dokonce 36,8 %. Od roku 2020 do 2030 by podle WHO mohlo skoro půl miliardy z nich onemocnět mj. srdečními chorobami, diabetem, depresemi, demencí atd. V Německu by se mělo více hýbat 44 % žen a 40 % mužů starších 18 let (v kategorii 11-17letých je to 88 a 80 %). Ve Finsku je to celkově jen 16 % žen a 17 % mužů.

Ošetřování 500 milionů lidí nemocných z nedostatku pohybu stojí 27 miliard dolarů. Za tyto peníze by mohlo být vzděláno 100 milionů lékařek a lékařů.

Veřejné WC podraží

Návštěva toalety bude na většině německých dálničních pump a restaurací dražší, píše Donaukurier. Od 18. listopadu chce provozovatel těchto služeb zdražit vstup ze 70 centů na jedno euro. Po zaplacení mají lidé dostat bon ve výši vstupného (dosud měl hodnotu 50 centů). Tento poukaz mohou hosté uplatnit při nákupu na motorestu, ale vždy jen jeden bon na jeden výrobek.

Natalia Kličková chce být Jegorová

Bývalá manželka (48) se chce po rozvodu s Vitalijem (51) vrátit ke svému starému příjmení Natalia Jegorová. Nové jméno nosila 25 let. Vitalij Kličko, starosta Kyjeva, předtím vícenásobný mistr světa v boxu, rozchod na přání obou stran potvrdil v srpnu na ukrajinské internetové stránce Babel. Mají dva syny (22 a 18) a jednu dceru (20). Vzali se před 26 lety v dubnu v Kyjevě. Natalia žije v Německu. 

Ilustrační foto.
V Budějovicích a okolí se hledal vitální senior. Pátrání mělo smutný konec

Chtěl zabít kvůli chatování

V květnu pobodal 52letý Syřan u Dunaje v Linci kobercovým nožem do krku 41letou manželku. Ta přežila díky řetězu šťastných okolností a zásahu několika kurážných kolemjdoucích, píše DK. Zdravotní sestra mu skočila na záda, duchovní ho zkoušel přemluvit, aby od útoku upustil, první pomoc poskyla osádka sanitky, která projížděla kolem. Motivem činu byla žárlivost na to, že žena chatovala s jinými muži.

Obhájce řekl, že jeho mandant si je viny vědom a šíleně činu lituje, ale co do motivu je třeba přihlížet ke kulturnímu pozadí: běženci, kteří přicházejí do Rakouska, mají jinou víru, jiné zákony, jiné žebříčky hodnot, argumentoval. Žena, která je podle islámského zákona vdaná, nesmí chatovat s jinými muži. Z pohledu jeho madanta to není lapálie…

Obžalovaný úmysl zabít popřel. Na útok si prý nevzpomíná. Svůj religiózní postoj označil za velmi liberální. Je prý zcela v pořádku, že jeho žena měla na pracovišti kontakty s mužskými kolegy, mohla se setkávat se známými, ale cizí osoby samozřejmě nesmí kontaktovat. "Měli jsme pravidla a ona je porušila. Dopustila se těžkého pochybení v manželství, velezrady. Je velezrada proti státu a také proti manželovi," prohlásil.

Svou ženu líčil jako nervózní, vystresovanou a drzou, opakovaně ho pořád urážela. Vzali se poprvé v roce 1995, pak se nechali rozvést a v roce 2005 uzavřeli manželství znovu. I poté následovaly rozchody a hádky…

Rozsudek má padnout příští týden.