Od té doby bylo s její pomocí objasněno podle ministerstva vnitra 627 vražd, z toho 23 tzv. "gold-case", svého času odložených do archivu. Identifikovat umožnila 30 000 podezřelých, aktuálně kolem 200 deliktů měsíčně. Laboratoře v Mödlingu, Innsbrucku, Salcburku a ve Vídni loni analyzovaly přes 10 000 stop pro ministerstvo vnitra a na 9000 pro ministerstvo spravedlnosti. Jako vyšetřovací metoda je užívána jen u deliktů se sazbou od jednoho roku. V bance je uloženo 257 000 genetických profilů.

Rakousko založilo svou DNA banku jako druhé v Evropě po Británii a třetí po USA. Dnes jsou všechny státy EU povinny ji vést.

OÖN připomínají některé další úspěchy DNA. Pomohla objasnit například vraždu 16leté dívky z Greinsfurthu, jejíž zmizení bylo ohlášeno v roce 2006. V roce 2011 byl na ohořelé přikrývce u nalezené kostry oběti zjištěn smíšený DNA profil, který souhlasil s daty později odsouzeného pachatele. V jié kauze starostovi Spitzu Hannesu Hirtzbergerovi někdo v roce 2008 položil na auto pralinku naplněnou strychninem a doprovodné blahopřání. Přežil, ale s těžkými následky. Pachatel byl odhalen podle DNA na vnitřní straně obálky gratulace. Soud našel i jeho motiv k činu, spor o přidělení pozemku, a uložil mu doživotí.

První usvědčený, masový vrah Unterweger.První usvědčený, masový vrah Unterweger.Zdroj: Deník/OÖN

60 utonulých v Bavorsku

V bavorských vodách loni utonulo 60 lidí, z toho 45 mužů, píše Donaukurier. Je to pětina všech utopených v SRN. Následují Bádensko-Württembersko 35 a Meklenbursko-Předpomořansko 30.

299 utonulých v SRN bylo o 79 méně než rok předtím, nejméně od roku 2000. Také v Bavorsku obětí ubylo - o 19. Ve skupině 76-80letých bylo utopených devět. Dva byli mladší pěti let, tři ve věku 11-15 roků.

Rusové letí z Bajkonuru

Oleg Artemjew, Denis Matwejew a Sergej Korssakow mají dnes v 16.55 středoevropského času odstartovat z Bajkonuru v Kazachstánu k mezinárodní kosmické stanici ISS. Poprvé po dlouhé době je osádka čistě ruská. Její "expres" let má trvat asi tři hodiny, napsal DK.

Na stanici pracují Rusové Anton Schkaplerow, Pjotr Dubrow, Američané Mark Vande Hei, Thomas Marshburn, Raja Chari, Kayla Barronová (34), důstojnice na ponorce, a Němec Matthias Maurer, který se v pátek dožívá 52 let. "Po příletu kolegů chce své narozeniny oslavit s osádkou a pozvat ji ke stolu," napsal list. Chce prý jim samozřejmě předložit to nejlepší, trochu sárské kuchyně, a musí se podívat, jestli má na palubě dost surovin. Ve středu 23. března má s Charim provádět asi šestiapůlhodinovou venkovní údržbu ISS ve výšce asi 400 kilometrů nad Zemí. Na ni se vrátí koncem dubna.

Spolupráce Ruska a USA na ISS je těžce zatížena sankcemi za válku s Ukrajinou, i když obě strany ujišťují, že stanici chtějí zatím dál provozovat podle smlouvy do roku 2024, uvádí DK. Také na konec března avizovaný návrat amerického astronauta Marka Vande Heie s kosmonauty Škaplerovem a Dubrovem v ruské lodi Sojuz má proběhnout podle plánu.

Rada Esa pozastavila evropsko-ruský kosmický projekt „Exomars“ na hledání stop života na Marsu.

Na Cape Canaveralu je k testování připravován nový raketový systém NASA, raketa „Space Launch System“ a modul Orion, kterým mají v roce 2024 (s přistáním na začátku 2025) opět po skoro 50 letech Američané v misi Artemis letět na Měsíc. Má mezi nimi být také žena.

Neuznali jim "bramboru"

Sen o zanesení do Guinnessovy knihy rekordů se rozplynul, napsal DK. Colin a Donna Craig-Brownovi z Nového Zélandu vypěstovali na své malé zahrádce v Hamiltonu obří plod o váze 7,9 kilogramu, který měli za bramboru (náš web informoval). "Redakce Guinnessovy knihy jim ale poslala mail, že se podle analýzy DNA jedná o tykev rodu Cucurbitaceae. Bramborovým rekordmanem tak zůstává ,Brit´ o váze 4,98 kilogramu," píše DK.

"Jsem zklamaný," řekl Colin Craig-Brown portálu Stuff. Pro středeční Wall Street Journal poznamenal: "Pořád je to ale největší ,ne-brambora´ na světě…" Jeho původní myšlenka vypálit z ní vodku se ovšem taky rozplynula.

Zahradnice s ne-bramborou.Zahradnice s ne-bramborou.Zdroj: Deník/archiv VLM

Foto: Deník/DK/Colin Craig-Brown

Zase dražší cigarety

Tabákový koncern JTI zdraží v Rakousku 1. dubna krabičku cigaret o 20 centů. Značka Benson and Hedges Gold bude dražší dokonce o 50 centů. Ceny mají zvýšit i British American Tobacco Austria (BAT) a Imperial Tobacco.

"Loni dostal státní rozpočet z tabákové daně kolem 2,1 miliardy eur, s DPH 2,7 miliardy," píší OÖN. V roce 2020 to bylo 2,6 miliardy. Hannes Hofer, ředitel správy monopolu, odhaduje, že odbyt 2022 se vrátí k předkoronové úrovni.

Z posledních zpráv

Hornorakouská policie zakázala z bezpečnostních a dopravně-technických důvodů autokorzo traktorů a náklaďáků městem proti zdražování benzínu ohlášené na sobotní dopoledne. Obecné dobro je přednější než cíl tohoto shromáždění, řekl orgán.

V nemocnicích Horních Rakous aktuálně chybí 9,3 procenta personálu (lékařů 7,4 %) pro nemoc. Ze 28 044 zaměstnaných stonalo v úterý 2616.

Finsko je popáté za sebou zemí s nejšťastnějším obyvatelstvem. Žebříček sestavili američtí vědci z výsledků Gallupova ústavu. Následují Dánsko, Island, Švýcarsko, Nizozemsko, Lucembursko, Švédsko, Norsko, Izrael, Nový Zéland a Rakousko. Německo je čtrnácté, následují Kanada a USA. Nejvíc poskočily dopředu Srbsko, Bulharsko a Rumunsko.

Německé televize RTL a ntv začaly od pondělí do pátku vysílat na rtl.news, ntv.de a streamingovém portálu Youtube desetiminutové zprávy v ukrajinštině. Prezentuje je ukrajinská novinářka Karolina Ashionová (46), která po vypuknutí války utekla do Německa.

Benefiční koncert "We Stand With Ukraine" v sobotu na stadionu Ernsta Happela ve Vídni zadotuje vláda 80 000 eury. Koncert bude internet přenášet živě od 15.55 hodiny.

Zesílené kontroly dodržování rychlosti v Bavorsku budou 24.-25. března. Nasazeno do nich bude na 1800 policistů na 2100 místech, hlavně na zemských silnicích. Loni obdobná akce nachytala přes ohlášení kontrolních míst 7036 přestupků.

Auta s ukrajinskými SPZ nemusejí na rakouských dálnicích platit mýto.